СТОРІНКА ЛОГОПЕДА

13.05.22  Шановні  батьки,перегляньте  разом  з  дітьми.Дайте  можливість  своїй  дитині  самостійно  назвати  дитинча.Підказуйте  в  тому  випадку, коли  дитина  не  знає.Переглядайте  і  грайте  в  цю  гру  щодня.  Прослідкуйте  за  успіхами  дитини.

https://drive.google.com/file/d/1nCBZtjXUie1QyCiRc2wOVz-Tb1YlVYqY/view?usp=sharing

13,05.2022 дид гра “Плутанина” , “Який на смак”

ttps://www.youtube.com/watch?v=J2YyAzzKoiE

12,05,2022 дидактична гра ” склади речення”На зображенні може бути: їжа та текстНа зображенні може бути: їжа та текстНа зображенні може бути: їжа та текстНа зображенні може бути: їжа та текст

11.05.2022 дид гра Що пропало

 

 

10.05.2022https://www.facebook.com/100015862056423/videos/1378024289289160/

05.05.2022

https://m.youtube.com/watch?v=WXiBywUxN5w&feature=youtu.be

03.05.2022

Шановні батьки, уважно перегляньте разом з дитиною розвиваючу гру, слідкуйте за вказівками у відео, користуйтеся кнопкою СТОП. Дайте можливість дитині висловитися, виконуйте ці завдання протягом тижня.

 

 З повагою Наталія Степанівна..  

Як  батькам  вчити  вірш  з  дитиною  логопедичної  групи

                                                                    Покрокові  рекомендації

Люблячим  дбайливим  батькам  своєї  дитини  потрібно  дотримуватись  певних  рекомендацій  та  послідовності:

1.Дорослий  читає  вірш  для  себе.

Підкреслює  слова, які  потрібно  виділити  голосом, інтонацією, щоб  передати  настрій  вірша, характер  героя.

2.Дорослий  знаходить  слова  у  вірші, де  є  нещодавно  поставлені  звуки і  окремо   повторює  їх  з  дитиною  до  тих  пір, поки  ці  слова  дитина  почне  вимовляти  правильно  (зазвичай  ці  звуки-букви  підкреслені  вихователем  або  логопедом).

Поясніть  значення  цих  слів.

 1. Дорослий читає повільно,  виразно  вірш  дитині  і  запитує  у  неї, про  що  розповідається    у  вірші  та  якими  словами.

Запитайте, чи  є  тут  якісь  незрозумілі  слова. Поясніть  їх.

4.Перед  початком  та  в  процесі  вивчення  вірша  з  дитиною промовляйте  його  виразно, сповнюйте  емоціями, супроводжуйте жестами  та  мімікою, посміхніться  чи  насуптесь.

 1. Вчити повторювати краще  рядочками,. поступово  приєднуючи  наступний . Уважно  прислухайтеся, чи  не  перекручує  дитина  сло ва  та  одразу  виправляйте.

Неправильно  вивчений  з  помилками  вірш    перевчити  неможливо.

6.Повторюйте  вірш  щоденно по 3-5р.  Чим  раніше  вивчете–тим  більше  часу  на  повтор.

 Вчитель – логопед 

КОНСУЛЬТАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ ПЕРШОКЛАСНИКІВ

29.05   Н.сультація  для  батьків  першокласників

    Багато батьків, записуючи дітей до школи,зіштовхуються з несподіваними труднощами. Психолог, спілкуючись з дитиною, здивовано дивиться на маму і запитує: «Мамочко, а Ви чули про логопеда?» Після спілкування з батьками дітей, які потребують логопедичної допомоги, часто чуєш таку відповідь: «А, нічого, виговориться!!!».

Виявляється, у майбутнього першокласника є проблеми. Цю проблему можна обминути, якщо хоча би, 1 раз на рік приводити дитину на обстеження до логопеда. Тому що, тільки спеціаліст вчасно виявить порушення в розвитку мови дитини.

Це може бути фонетичне порушення мовлення – порушення вимови деяких звуків, фонетико-фонематичні порушення мовлення- дитина не тільки погано говорить, а й сприймає неправильно звуки рідної мови, і накінець – загальний недорозвиток мовлення, коли порушені і вимова, і сприйняття, і граматика, бідний словниковий запас, відсутнє зв’язне мовлення.

Практика свідчить, що своєчасне логопедичне втручання є одним із сучасних засобів запобігання не встигання дітей у школі і водночас ефективним способом стимуляції психічного розвитку дитини в цілому.  Завдяки корекції  вдається попередити формування багатьох небажаних рис особистості : комплексу неповноцінності, надмірної невротизації, замкнутості, тривожності, відмови у спілкуванні, зниження рівня домагань, в подальшому – дисграфія (порушення письма).

Дуже часто Ви задумуєтеся над майбутнім своєї дитини, намагаєтеся зрозуміти чи буде вона успішною у шкільному, а потім і в дорослому житті. Основи успішності закладаються ще у ранньому дитинстві. Формування правильного мовлення дитини – це складний і тривалий процес. Дитині потрібно навчитися сприймати мову, спрямовану до неї, керувати своїми органами артикуляції, повноцінно спілкуватись з оточуючими.

Перш за все, дорослі звертають увагу на те, чи правильно дитина вимовляє звуки, чи вміє читати ідучи в 1 клас. Але проблеми розвитку мовлення не обмежуються тільки цим…

Логопед допоможе виявити проблему в розвитку мовлення, усунути її , проведе профілактику порушень читання і письма.

В яких випадках необхідно звертатися до логопеда?

 • 1рік – вашу дитину оглядав невропатолог.
 • 2 роки – словник не перевищує 10 слів.
 • 3 роки – у мовленнівідсутні фрази, мовлення незрозуміле для оточуючих.
 • 4 роки – порушення вимови таких звуків: Ш,Щ,Ж,Ч,Л,Р.
 • 5 років – порушення вимови будь-яких звуків, дитина неправильно будує речення, не може скласти оповідання за картинкою, погано запам’ятовує букви,  важко  вивчає вірші.

Дуже часто, проводячи батьківські збори, логопед відчуває негативне ставлення до себе з боку батьків. Тому, слід зазначити, що логопед не є лікарем і не виставляє  ніякого медичного  діагнозу, а є вчителем, який допомагає дитині подолати труднощі у розвитку мовлення в цілому. Якщо ваша дитина є фізично та психічно здоровою, а у висновку про здоров’я написано: «Дислалія», то це означає, що ваша дитина не вимовляє правильно один і більше звуків, і їй потрібна  допомога вчителя-логопеда.

 

Як проходить логопедична підготовка? На що спрямоване навчання?

 1. Підготовка мовленнєвого апарату, та розвиток дрібної моторики рук (артикуляційні вправи, дихальні вправи, ігри з пальчиками).
 2. Ігри спрямовані на розвиток уваги, пам’яті, мислення, логіки, уяви.
 3. Постановка звука.
 4. Автоматизація звука (закріплення), диференціація (вміння вживати поставлений звук в складах, словах, реченнях), що формує комунікативні уміння і навички.

Поради батькам:

 1. Не будьте байдужими до дітей!

    Пам’ятайте, що Ви не маєте права не  дозволити дитині відвідувати логопедичні  заняття, тому, що вам «подобається, як ваша дитина говорить» чи не маєте часу приводити на заняття. Не вживайте висловів : « Та, нічого страшного – виговориться!»   Вада не зникає, а засвоюється, і чим старша дитина, тим важче вона долається.

 1. Займайтеся з дитиною вдома.

    Пропоную Вам декілька ігор на розвиток фонематичного слуху, уваги, пам’яті , мислення:

«Склади картинку», «Знайди пару», «З якої це казки?», «Виклади картинки на квітку, у назвах яких чути звук «Ш»», «Знайди розбіжності», «Чого не вистачає?» , «Яка картинка зайва?», « Що насипали в коробочку?»

Ці ігри можна виготовити, а деякі використати з книжечок : «Ігри для розвитку уваги», «Логічні ігри», «Ігри для розвитку мислення», «Розвиваємо мовлення».

 1. Не навчайте самостійно вимовляти звуки, тому що це може привести до небажаного відтворення звука.

28.05                  Лексична тема « Луг»

Словник

Іменники: комахи, луг , джерело, джміль, бджола, , коник, оса,  метелик, гусінь, бабка, мурашка, нектар, вулик, мурашник, гніздо.

Дієслова: літає, збирає, кусає,  сюрчить, стрибає.

Прикметники: працьовита, ледача, меткий, кусючий.

Пограйте  з    дітьми  в  ігри:

Формування тематичного словника у дидактичній грі „Назви картинку” (іменники-назви лугових квітів, комах тощо).

Утворення спільнокореневих слів до слова бджола у грі «Утвори нове слово» (бджілка,  бджілонька, бджолиний, бджоляр, бджільництво).

Розрізнення роду іменників у грі «Він, вона, вони» (оса, бджола, гусінь – вона; метелик, джміль, коник – він; гніздо, джерело – воно).

Узгодження  кількісних числівників з іменниками у грі «Скільки?» (п’ять метеликів,  три оси,  чотири коника).

Розвиток немовленнєвих процесів.

Активізація пізнавальних процесів.

Розвиток зорової уваги та пам’яті  в дидактичній грі «Знайди однакових метеликів».

Розвиток мислення у грі «Літає, не літає»: літає – оса, бджола, джміль, метелик; не літає – коник, гусінь, мурашка.

Розвиток тонкої довільної моторики кистей та пальців рук.

Вправа «Бджола».

Не мотор, а гуде,                                   Виставлений середній палець

Не пілот, а летить,                                 притиснутий до долоні між зігнутими

Не гадюка, а жалить.                            безіменним та вказівним пальцями.

Крутити ним у різні боки.

Вправа «Метелик».

Руки схрестити у зап’ястях і притиснути долоні тильними сторонами одна до одної, випрямивши пальці. Метелик склав крила. А тепер метелик злітає з квітки! Долоні залишаються випрямленими і напруженими, пальці не згинаються – адже метелик не може зігнути крила, вони в нього завжди прямі. Змах крил здійснюється тільки легким, але різким рухом в зап’ястях. Коли політ закінчено і метелик знову сідає на квітку, він знову складає крила

Формування сенсорних еталонів, орієнтування у просторі.

Орієнтування в просторі  у дидактичній грі «Посади метелика на квітку».

27/05     (консультація  для  батьків  різних  вікових  груп)

Про необхідність розвитку фонематичного слуху всі знають, бо саме він впливає на оволодіння дитиною письмовою мовою. Отже, якщо вже 3—4-річну дитину навчити правильно сприймати на слух різні звуки, розуміти їх, то далі вона легко оволодіє плавним і красивим мовленням, навчиться грамотно читати, писати і виконувати завдання на аналіз звукового складу слова.

Але як спонукати дитину до цього? Як пояснити їй навіщо треба вчитися визначати 1-й звук у слові, останній, середній голосний чи ділити на склади? Саме для цього потрібні ігри, бо саме гра є невід’ємною частиною дитини.

Якщо ви запропонуєте дитині цікаву яскраву гру і скажете, що для того,щоб виграти, їй потрібно навчитися визначати середній голосний у слові, то у дитини з’явиться конкретна мета і сильний стимул.

Цінність мого матеріалу полягає в тому, що тут не тільки зібрані ігри по розділах, але вони оснащені вже готовим ігровим матеріалом, який вихователям залишилось тільки скопіювати, виготовити і використовувати у своїй роботі.

Завдяки використанню під час занять цих ігор, за півроку роботи з дітьми середньої групи у дітей гарно розвинувся фонематичний слух, діти добре виконують звуковий аналіз три звукових слів, добирають слова до звукової схеми.

Ігри на розвиток слухової уваги

У сприйманні мови велику роль відіграє слух. Слух може бути біологічний і мовленнєвий. За допомогою біологічного слуху людина розрізняє немовні, або навколишні, звуки (свист вітру, спів птахів, голоси звірів, сигнал автомобіля і т. п.), може визначити джерело звуку, напрям звучання, віддаленість звуку, кількість звуків. Завдяки мовленнєвому слуху людина розрізняє голоси оточуючих її людей, розуміє зміст того, про що говорять, диференціює звуки рідної мови. Мовленнєвий слух впливає на якість оволодіння дитиною письмовою мовою.

Отже, якщо вже 3—4-річну дитину навчити правильно сприймати на слух різні звуки, розуміти їх, то далі вона легко оволодіє плавним і красивим мовленням, навчиться грамотно читати, писати і виконувати завдання на аналіз звукового складу слова. Пропоную ігрові вправи для розвитку слуху малюків.

«Піжмурки з дзвіночком»

Варіант 1. Гравці сидять на стільчиках в одну лінію або півколом. На деякій відстані стоїть дитина із дзвіночком лицем до них.

Одному із гравців, котрого обирають лічилкою, зав’язують очі, і він намагається знайти дитину з дзвіночком і доторкнутися до нього.

Той же намагається відійти (але не бігти) від пошуковця і при цьому дзвонить.

Варіант 2. Декілька дітей із зав’язаними очима стоять у колі. Одному з дітей дають у руки дзвіночок, він бігає по колу і дзвонить. Діти із зав’язаними очима намагаються його піймати.

«Зустрічайте гостей!»

Для гри беруть три іграшки, наприклад зайчика, ведмедика і мавпочку, і добирають три іграшки, які можуть звучати (дзвіночок, свисток, брязкальце). Дорослий оголошує дітям, що до них зараз приїдуть гості. Попереджує, що зайчик приїде із брязкальцем, ведмедик — зі свистком, мавпочка — із дзвіночком. Діти відвертаються, дорослий створює іграшками звуки. Малюки за звуком відгадують, який гість їде.

Педагог пояснює дітям, що до них зараз прийдуть гості. Він обирає трьох дітей, які заходять за ширму й переодягаються там. Петрушка отримує шапочку з дзвіночками, заєць – шапочку з довгими вушками, а ведмедик – з короткими. Педагог попереджує, що зайчик приїде із брязкальцем, ведмедик — зі свистком, зайчик — із дзвіночком.

Малюки за звуком відгадують, який гість іде.

Коли всі гості прийшли, діти стають у коло , а ведмедик, зайчик та Петрушка танцюють. Потім обирають нових гостей і гра повторюється.

Ігри на виокремлення звуку зі слова на слух

Перші ігри присвячені впізнаванню звуків: дорослий вимовляє спочатку окремі звуки, пізніше – слова, а дитина повинна встановити, є в названих словах заданий звук чи ні. Звичайно при наявності звуку дитина робить яку-небудь дію, наприклад, плескає в долоні або піднімає руку, прапорець тощо. Спочатку звук вимовляється інтоновано, більш довгостроково й з більшою гучністю. Для таких ігор доцільно використати спочатку слова, у яких заданий звук знаходиться в положенні на початку слова, пізніше – в різних позиціях. Можна пограти з дітьми в рухливі ігри.

«Дружні звуки»

Дорослий створює ігрову ситуацію наступною розповіддю: “Жили різні звуки в одному Звуковому царстві. Коли стали створюватися слова, довелося ним розійтися по своїх будинках-словах. І замість одного звуку А з’явилося багато таких же звуків А. Хочуть вони зібратися разом, тому що нудьгують один без одного.» Допоможіть звукам зібратися разом. Я буду вимовляти по два слова, а ви плескайте в долоні у тому випадку, якщо в словах виділені звуки однакові. Щоб легше було вам шукати друзів, я буду вимовляти звуки голосно, протяжно. Спочатку потрібно сказати, який звук я називаю голосно в першому слові, а потім – у другому слові. Після цього ми порівняємо звуки і якщо вони однакові, ляснемо в долоні.

Орієнтовний мовний матеріал для гри:

А^-а^-Аня – А^-а^-Алла,

О-о-Оля – І^-і^-Ігор,

У-у-уля – І-і-Іра,

а-а-айстра – а-а-арка,

о-о-осінь – о-о-ослик,

і-і-ігри – і-і-іграшки,

о-о-обруч – у-у-учень,

о-о-овочі – о-о-олень.

«Ляльки заблукали»

У дітей кілька ляльок. Їхні імена – Аня, Оля, Уля, Емма. Ляльки пішли в ліс і заблукали. Який звук попросимо піти шукати Аню, який – Улю, який – Емму, який – Олю? Кожна дитина повинна знайти свою ляльку, тобто назвати той звук, що вимовляв ведучий з більшою силою (виділяються голосом ударні голосні).

Ляльки отримали посилку і просять дітей допомогти розібрати їхні речі. Ведучий називає предмети, інтонуючи певний голосний звук. Діти визначають інтонований звук, що вимовляється більш довгостроково й з більшою гучністю і кладуть цю річ перед лялькою, ім’я якої починається цим звуком.

Орієнтовний матеріал для гри:

Речі ляльки Алли: а-а-автомобіль, а-а-апельсин, а-а-ананас, ма-а-ак.

Для ляльки Олі: о-о-обруч, о-о-окуляри, сово-о-ок, відро-о-о.

Для ляльки Улі: у-у-указка, у-у-умивальник, ру-у-учка, ку-у-убик.

Для ляльки Емми: е-е-ескімо, е-е-едельвейс, ме-е-ед, пле-е-еєр.

«Так чи ні?»

Покажіть дитині іграшку, яку вона знає. Нехай вона її назве. Запропонуйте гру: якщо ви неправильно назвете іграшку, дитина підіймає руки вгору.

Наприклад, показуючи ляльку, ви називаєте ряд слів: малька, лялька, палька, талька тощо.

Потім завдання ускладнюється. Коли дорослий правильно називає іграшку, дитина підіймає зелений кружечок, коли неправильно — червоний.

Ігри на виокремлення звуків із власної промови

«Звукове лото»

Опис гри

У грі можуть брати участь від 2 до 10 дітей одночасно. Веде гру дорослий, котрий перед початком гри знайомить гравців із правилами.

У гру входить 20 великих карт, на яких зображені предмети. Перед початком гри 10 дублюючих карт розрізаються на 6 частин. Виходить 60 маленьких карток. Назви зображених предметів кожної великої карти підібрані з урахуванням певних звуків. Звук, на який треба звернути увагу, виділений буквою червоного кольору.

Ведучий роздає всім гравцям по одній або більше великих ігрових карт, малі картки залишаються у ведучого.

Ведучий бере по одній малій картці й запитує: “Що це?” або “Хто це?”, Відповідає на запитання той гравець, у кого на великій карті є зображення цього предмета. Якщо гравець відповів вірно, він одержує цю картку й закриває на великій карті відповідну картинку.

Ведучий перед початком гри роздає гравцям по одній великій карті. Кожен гравець називає картинки й визначає спільний звук у словах-назвах предметів, зображених на його карті. Цей звук і буде його звуком у грі. Ведучий бере по одній малій картці й називає предмет, зображений на ній.

Гравці визначають наявність «свого» звуку і отримують картинку за правильну відповідь. Виграє той, хто збере більшу кількість маленьких карток із спільним звуком.

Наприклад: На великій карті зображені: сніговик, сонце, сова, оса, ластівка, ананас. Спільний звук – С. Цей гравець збирає малюнки, у назві яких є звук С.

Ведучий перед початком гри роздає гравцям по одній або кілька великих карт і кладе стопку маленьких карток на стіл. Гравці по черзі беруть зі стопки по одній картці й складають речення з обраним словом. Наприклад, бере картку із зображенням сніговика й говорить: “Діти ліплять сніговика.” Після чого кладе картку на свою велику карту, а хід переходить до наступного гравця.

Лото «Назви картинку й знайди голосний звук»

У дітей – карти з намальованими картинками (по чотири на кожній карті). Ведучий називає будь-який голосний звук, діти вимовляють вголос назви своїх картинок і знаходять потрібну. Якщо картинка названа правильно, ведучий дозволяє закрити її фішкою. Виграє той, хто раніше всіх закриє свої картинки.

Дидактична гра «четвертий зайвий»

Опис гри. Для гри треба підібрати по три предметні картинки, що містять у назві який-небудь спільний звук, і додати четверту картинку, що не має в назві даного звуку. В комплект також входять букви, що позначають спільний звук, і фішки для закривання картинок. Можна помістити картинки на одній великій карті, а посередині написати букву.

Кожен гравець одержує один комплект або одну велику карту й намагається знайти “зайву” картинку, тобто таку, у назві якої немає заданого звуку (заданий звук позначається буквою). При цьому він називає картинки вголос. “Зайву” картинку закриває фішкою. Ведучий перевіряє правильність виконання завдання й видає наступний комплект. Виграє той, хто зіграв з більшою кількістю комплектів за певний час. ) Гру можна використовувати на фронтальних заняттях з метою закріплення вивченого матеріалу.

Ігри на пошук слів із заданим звуком

Розвитку фонематичної уяви, тобто виділенню звуків у словах за уявою, сприяють ігри на пошук предметних картинок серед інших або на великій сюжетній картинці. Знаходити потрібні картинки дітям дуже подобається, особливо якщо картинки “грають із дітьми у хованки”, тобто намальовані в перемішку з іншими. Чим складніше знайти необхідну кількість заданих картинок, тим цікавіше грати дитині. На одній великій сюжетній картинці можна розташувати предметні картинки, що містять подібні за акустичними й артикуляційними ознаками звуки в назвах. Тоді робота над звуковим аналізом буде сполучатися з розрізненням звуків у вимові.

Дидактична гра «Зберемо повітряні кульки»

Допоможи Єгору «зібрати» (намалюй ниточки) повітряні кульки, на яких зображені предмети, що мають у своїй назві звук «Р». Поміркуй і скажи, де ховається звук «Р» у цих словах: на початку, в середині чи в кінці слова?

Дидактична гра «Їжачок»

Їжачок зголоднів і шукає поживу. Дітей спонукають допомогти йому в цьому. Але наш їжачок незвичайний, тож і їжа у нього незвична. Він збирає яблука та груші тільки якщо на них зображені малюнки із певним звуком (звук призначає ведучий).

Діти відшукують серед малюнків ті, у назві яких є заданий звук і складають у кошики.

Виграє той, хто подарував їжачкові найбільше плодів із заданим звуком.

Гра-перфокарта «Намалюй букву»

Для гри заготовляють папки-перфокарти: на картці намальовані картинки, а під кожною картинкою вирізаний отвір. У папку вставляється листок паперу. Картинки підібрані так, що частина з них містить у назвах заданий звук (звук позначений буквою, що розміщена в правому верхньому кутку перфокарти). Завдання граючого – знайти всі картинки, що мають у назві заданий звук, і зафарбувати отвір під цими картинками. Після цього листок виймається з перфокарти, всі позначки з’єднуються лініями. Якщо картинки визначені правильно, повинна вийти буква, що позначає заданий звук.

Ігри на визначення першого звуку у слові

Лото «Перший звук шукає домівку (голосний)»

Варіант 1: Дітям роздаються карти з намальованими картинками (по чотири на кожній карті). Ведучий називає будь-який голосний звук, діти вимовляють вголос назви своїх картинок і знаходять ту, чия назва починається із заданого голосного звуку. Якщо картинка названа правильно, ведучий дозволяє закрити її фішкою. Виграє той, хто раніше всіх закриє свої картинки.

Варіант 2: Дітям роздаються карти з намальованими картинками (по чотири на кожній карті). Ведучий показує будь-яку букву, що позначає голосний звук. Діти вимовляють вголос назви своїх картинок і знаходять ту, чия назва починається із заданого голосного звуку. Якщо картинка названа правильно, ведучий дозволяє закрити її відповідною буквою. Виграє той, хто раніше всіх закриє свої картинки.

Дидактична гра «Фонетична веселка»

Дітей знайомлять з назвами малюнків. Малюнки викладають на столі лицевою стороною вгору. Діти беруть малюнки, визначають 1-й звук у слові назві малюнка, знаходять колір, що починається цим же звуком та прикріплюють малюнок на відповідний колір веселки.

2 варіант: гра „Знайди малюнок”

Малюнки викладають на столі лицевою стороною вгору. Дитина підходить до веселки, навмання обирає колір. Визначає 1-й звук у слові назві кольору та відшукує малюнок на цей звук.

3-й варіант: гра „Відгадай за силуетом”

Малюнки викладають на столі лицевою стороною вниз. Діти за силуетом визначають малюнок, визначають 1-й звук у слові та знаходять його місце на веселці.

Дидактична гра «Барвисті килимочки»

Кожна дитина отримує картку – ігрове поле.

– Подивіться, які барвисті килимочки. Давайте з вами погуляємо по них. Тільки будьте уважні і ставайте на ту клітинку, яку я вам назву.

Поставте „ходунок” (вказівний і середній пальці правої руки) на першу клітинку верхнього ряду.

– Якого вона кольору? ( Жовтого)

– Що на ній зображено? (Апельсин.)

– Назвіть перший звук цього слова. ( Перший звук А.)

– Назвіть останній звук цього слова. ( Останній звук Н.)

– Апельсин – це фрукт чи овоч? ( Апельсин – це фрукт.)

Зробіть два кроки вправо. Пам’ятайте, один крок – одна клітинка.

– Що на ній зображено? ( Помідор.)

– Назвіть перший звук цього слова. ( Перший звук П.) і т.д.

Дидактична гра «Барвисті скатертинки»

Кожна дитина отримує картку – ігрове поле.

– Подивіться, які барвисті скатертини на столах. Давайте по них покрокуємо. Тільки будьте уважні і ставайте на ту клітинку, яку я вам назву.

Поставте „ходунок” (вказівний і середній пальці правої руки) на першу клітинку верхнього ряду.

– Що на ній зображено? (Чашка.)

– Назвіть перший звук цього слова. ( Перший звук Ч.)

Зробіть два кроки вправо. Пам’ятайте, один крок – одна клітинка.

– Що на ній зображено? (Ложка.)

– Назвіть перший звук цього слова. ( Перший звук Л.) і т.д.

Дидактична гра «Склади слово

Опис гри: Дітям старшого дошкільного віку, що починають читати, можна запропонувати гру “Склади слово”, у якій треба буде не тільки виділяти в словах перший звук, але й складати з отриманих звуків слова. У комплект гри входять і букви, які накладаються на картинки, а потім отримане слово прочитується. Спочатку застосовуються картки із трьох картинок, щоб складати слова із трьох букв, потім беруть картки-ребуси із чотирьох картинок і т.д.

1 варіант: У дітей по одній карті, у ведучого – букви. Він показує і називає букву, але не алфавітну її назву, а як звук ([м], [н]). Діти знаходять на своїх картах малюнок, назва якого починається з цього звуку і називають його. За правильну відповідь отримують від ведучого букви й накладають на відповідну картинку. Коли всі картинки будуть закриті, дитина із зібраних букв прочитує слово, що вийшло. Якщо вона не може сама прочитати слово, дорослий допомагає, і в такий спосіб навчає дитину читанню.

Букви, необхідні для гри повинні бути в потрібній кількості.

2 варіант: У дітей на столах каси букв і по одній ігровій карті. Діти визначають перший звук у слові-назві картинки, знаходять у касі букв відповідну букву і викладають під картинкою. Коли всі картинки будуть опрацьовані, дитина із зібраних букв повинна прочитати слово, що вийшло. При необхідності дорослий допомагає.

Виграє той, хто швидше впорається із завданням, або опрацює більшу кількість карток за певний час.

Дидактична гра «Телевізор»

Опис гри: Дітям старшого дошкільного віку, що починають читати, можна запропонувати гру “Телевізор”, у якій треба буде не тільки виділяти в словах перший звук, але й співвідносити його з буквою та складати з отриманих букв слова. У комплект гри входять «телевізори», виготовлені таким чином, щоб картинку-відгадку та завдання можна було легко замінити. Діти визначають перший звук у слові-назві картинки і на нижній смужці виставляють відповідну букву. Коли всі малюнки зашифрованого слова опрацьовані, отримане слово прочитується. Спочатку застосовуються картки із трьох картинок, щоб складати слова із трьох букв, потім беруть картки-ребуси із чотирьох картинок і т.д.

У дітей на столах каси букв і по одній ігровій карті. Діти визначають перший звук у слові-назві картинки, знаходять у касі букв відповідну букву і викладають під картинкою. Коли всі картинки будуть опрацьовані, дитина із зібраних букв повинна прочитати слово, що вийшло. При необхідності дорослий допомагає.

Виграє той, хто швидше впорається із завданням, або опрацює більшу кількість карток за певний час.

ІГРИ НА ВИОКРЕМЛЕННЯ ПЕРШОГО Й ОСТАННЬОГО ЗВУКУ ІЗ СЛОВА

Для ігор на виділення першого й останнього звуку в слові потрібно відбирати картинки, у назвах яких не повинно бути дзвінких приголосних наприкінці слова. Найчастіше на даному етапі грають в ігри типу «Ланцюжок слів».

«Ланцюжок слів»

Діти стають кружка, відгадують загадку. Слово-відгадка і буде початком ланцюжка, першим словом у грі.

До першого слова підбирається друге, що починається з того звуку, яким закінчується перше слово, третє слово повинно починатися з останнього звуку другого слова й так далі. Ігри можуть бути усні, з перекиданням м’яча, з утворенням живого паровозика, у якому діти виконують роль вагончиків і т.д., а можна виготовити настільну гру з картинками й практикувати дітей у викладанні ланцюжка без попереднього голосного промовляння, тільки за уявою.

Дидактична гра «Звуковий паровозик»

Хід гри:

У дітей в конвертах паровозики з вагончиками. Треба з’єднати вагончики спільним звуком, тобто визначити останній звук у слові назві малюнка і віднайти малюнок, що починається з цього звука.

Виграє той, хто правильно збере свій паровозик та відповість на запитання: а) хто за ким їде?;

б) хто перед ким їде?;

в) між якими малюнками розташований заданий предмет;

г) знайти зайвий малюнок та пояснити свої міркування.

Жовтий паровозик: Слон – ( – ножиці – індик – кіт – тигр).

Синій паровозик: Лебідь – ( – дятел – ластівка – акула – аґрус – снігур – риба).

Рожевий: Сом – ( – морж – жаба – автобус – снігур – рак – корова )

Блакитний : Метелик – ( – корова – апельсин – носоріг – гусак – кит – тигр).

Салатовий : Жук – ( – крокодил – лев – ведмідь – дятел – лампа – акула ).

Оранжевий: Лев – ( – вовк – кіт – тигр – рись – сова – акула).

Ігри на визначення місця звуку в слові (початок, середина, кінець)

Дидактична гра «Хто швидше прийде до фінішу?»

Розглянь малюнки. У назві всіх цих предметів сховався звук „Ш”? А тепер пограй з другом у гру „Хто першім дійде до фінішу?”. Гравці ставлять фішки на старті. Перший гравець кидає кубик і пересуває свою фішку на стільки клітинок, скільки крапочок на грані кубика, називає зображений предмет і визначає місце звука „Ш” у слові. Потрапивши на клітинку зі схемою, гравець повинен придумати слово зі звуком „Ш” у відповідності із зображеною схемою (на початку слова, в середині, в кінці).

Ускладнення: А тепер назви тільки ті предмети, у назві яких звук «Ш» зустрічається тільки на початку слова ( в середині, в кінці).

Про які предмети можна сказати МІЙ, МОЯ, МОЄ?

Постав запитання до кожного предмета ХТО або ЩО?

Дидактична гра «Равлик-павлик»

– складати речення з даним словом; визначати – перший звук у слові;

– останній звук у слові;

– місце звука у слові;

– кількість складів;

– кількість звуків;

– наголошений звук у слові

– голосні у слові.

Розвивати фонематичний слух, мислення, зв’язне мовлення , математичні здібності та дрібну моторику пальців.

Виховувати любов до природи та бережливе ставлення.

Обладнання: ігрове поле, кубик, фішки.

Хід гри

За допомогою рахівнички „Равлик – павлик” діти визначають черговість ходу, розбирають кольорові фішки.

Равлик-павлик в лісі жив,

Равлик ріжками водив,

Хатку на собі носив,

Равлик з дітками дружив.

Перша дитина кидає кубик та робить хід на стільки клітинок скільки крапок на верхній грані кубика. Називає картинку і виконує завдання. (див. вище) . За невиконане завдання повертається назад на одну клітинку. Потім ходить наступний учасник гри.

Виграє той, хто першим дійде до ананаса.

«Заселимо будиночок»

У дітей на столах таблиці-будинки, що складаються із трьох «під′їздів» зі схемами слів (прямокутники, розділені впоперек на три частини, з розфарбованою першою частиною – початок слова, розфарбованою другою частиною – середина слова, розфарбованою третьою частиною – кінець слова).

Дятям пропонують «заселити» будиночок (розкласти малюнки), визначивши позицію заданого звуку у слові-назві малюнка.

Виграє той, хто першим безпомилково «заселить» всі квартири у своєму будиночку.

2 варіант гри:

Перед грою кожен учасник вибирає собі букву із запропонованих ведучим. Ведучий показує картинки, а діти повинні попросити собі такі, які містять обраний ними звук, і покласти ці картинки до потрібної схеми. Виграє той, хто перший збере по три картинки до кожної схеми. Потім діти міняються буквами, і гра триває.

Ігри на диференціацію твердих і м’яких приголосних звуків

Виділяючи в словах звуки, діти почнуть відчувати різницю між м’яким і твердим звучанням парних по твердості-м’якості приголосних звуків: [М] і [М′] , [Р] і [Р′] і так далі. Якщо ж вони не звернуть уваги на дане розходження у звучанні, потрібно обов’язково його показати. Педагоги теж повинні диференціювати тверді й м’які звуки в різних іграх і не втомлюватися підкреслювати різницю: “У слові “віник” [В’] звучить м’яко, а в слові “вовк” звук [В] звучить твердо”. Щоб закріпити знання дітей про твердий і м’який приголосний звук, варто виготовити гру “Перевір по візерунку”.

Дидактична гра «Перевір за візерунком»

На кожній карті розміщені картинки, що містять у назвах яку-небудь пару твердих і м’яких приголосних звуків (задані звуки позначені буквами, які розміщені в правому верхньому кутку карти). Завдання граючого – визначити наявність твердого або м’якого звуку в назві кожної картинки й покласти відповідну фішку: на картинку із твердим звуком у назві – синю фішку, на картинку з м’яким звуком – зелену фішку. Після цього дитині дають ключ, на якому нанесений правильний візерунок, і вона має можливість перевірити правильність виконання завдання. Якщо малюк сам не зуміє перевірити, зробіть це разом і покажіть, як треба порівнювати візерунки.

Ускладнення: Гру можна виготовити у вигляді папки-перфокарти: на картці намальовані картинки, а під кожною картинкою вирізаний отвір. У папку вставляється листок паперу. Завдання граючого – визначити твердість чи м’якість заданого звука і намалювати відповідну позначку у віконці під малюнком:

Твердість звука позначаємо однією рисочкою, м’якість – двома.

Ігри на розрізнення слів-паронімів

Коли діти навчаться чітко виділяти звуки зі слів на слух, із власної голосної мови й за уявою, визначати перший і останній звуки в слові, знаходити місце заданого звуку, виходячи із трьох позицій: початок слова, середина, кінець, – тобто тоді, коли сформуються навички елементарного звукового аналізу, можна пред’являти завдання на пошук помилок у вживанні звуків у слові. Цікавіше давати не безглузді перекручування слів, а переплутанини, використовуючи слова-пароніми (слова, що відрізняються тільки одним звуком). У такому випадку діти побачать, як важливо правильно вживати слова, адже навіть один замінений у слові звук зовсім змінює зміст слова. Робота зі словами-паронімами розвиває фонематичний слух, тому що слова дуже схожі, і потрібно бути дуже уважним, щоб їх розрізнити.

«Збери пари»

Опис гри. Ігровий набір складається з парних предметних картинок, назви яких представляють із себе слова-пароніми: лак – рак, сом – сім, тачка – дачка, сова – софа, і т. д.

Хід гри

Весь набір картинок перемішується й розподіляється між гравцями порівну. Завдання граючих – швидше звільнитися від своїх картинок, підібравши до них парні. У кожен хід всі граючі викладають на стіл по одній картинці й називають їх. Парні картинки відкладаються убік , інші діти забирають собі. Гра триває доти , поки всі картинки не розподіляться по парах. Виграє той, хто раніше віддасть всі картинки. Під час гри діти повинні називати свої парні картинки й установлювати, якими звуками вони відрізняються.

ОРІЄНТОВНИЙ КАРТИНКОВИЙ МАТЕРИАЛ ДЛЯ ГРИ:

коса – коза кашка – каска тачка – дачка

чашки – шашки сазан – фазан зуб – дуб

рак – лак сова – софа, слива – злива

Із цим же набором грають у гру “Попроси парну картинку”.

“ЗНАЙДИ ПАРНУ КАРТИНКУ”

Хід гри. Всі картинки роздають гравцям порівну. Кожний спочатку розглядає свої картинки й відкладає парні, якщо вони в нього є. Потім по черзі діти повинні назвати свою будь-яку картинку й попросити собі парну до неї, назвавши потрібне слово, наприклад: “У мене є коса. Дайте мені козу”. Виграє той, хто раніше звільниться від своїх картинок.

ЛОТО «Паронім»

Опис гри. Гра складається з великих карт, на яких намальовано по кілька картинок, назви яких можуть скласти пари слів-паронімів, але парні картинки не перебувають на одній карті. У ведучого – маленькі картки з написаними словами.

Хід гри.

Ведучий називає вголос слово. Та дитина, у якої

на карті зображений даний предмет, повинна підняти руку й вимовити назву своєї картинки. За правильну відповідь ведучий дозволяє йому закрити цю картинку фішкою або карткою – назвою даного слова (у такому випадку діти будуть вправлятися в глобальному читанні). Якщо він помилився, і насправді ведучим було названо парне слово, гравець одержує штрафне очко. Виграє той, хто швидше закриє свої картинки й менше одержить штрафних очків.

Ігри на самостійний підбір слів із заданим звуком

Найважчими завданнями в ході засвоєння навичок звукового аналізу є завдання на самостійний підбор слів з тим або іншим звуком.

Придумування слів може бути вільним, коли треба підібрати слова із заданим звуком, що перебуває в будь-якій позиції в слові, і обмеженим умовою, коли просять підібрати слова зі звуком, що стоїть на початку, у середині або наприкінці слова.

Щоб зацікавити дітей при виконанні цих, досить важких для них завдань, застосовують ігрові прийоми: перекидання м’яча, призначення балів за кожне назване слово. Цей вид завдань дуже зручно сполучати з роботою по збагаченню словникового запасу дітей, адже можна попросити не просто підбирати будь-які слова, що містять той або інший звук, а згадувати й називати яку-небудь групу предметів, наприклад, посуд або одяг, і так далі. Дітям легше зосередитися на окремій темі, і в той же час вони одержать можливість потренуватися в пригадуванні, що є найбільш корисною операцією для розвитку пам’яті. Існують вірші, що допомагають дітям освоїти цей вид роботи, наприклад, вірш Л. Кукліна

“От скільки на “К” я зумію сказати”.

– От скільки на “К” я зумію сказати:

Каструля і кавник, коробка і капці,

Корова, квартира, картина, килим,

Комора, коза, комод, коридор.

– Ой, досить! Звук також втомився!

А от що на “Т” ти зумієш назвати?

– Тюльпан, табуретка, тарілка й ложка…

– Ти, здається, щось наплутав трошки.

– Ну, добре, я більше збиватись не буду

Послухай, на “С” назву я посуду:

Склянка, сковорідка, сільничка й … кішка.

– А кішка тут звідки?

– Залізла в вікно!

Спитай краще кішку, звідки прийшла,

І чи посуд на кухні весь цілим знайшла.

«Слово за словом»

Хід гри

Грають двоє. Спочатку домовляються, з яким звуком будуть підбирати слова й на яку тему (іграшки, посуд, дерева й таке інше). Потім по черзі кидають один одному м’яч і називають слова. Найчастіше в таку гру грають, називаючи слова з першим заданим звуком.

«Не розірви ланцюжок»

Хід гри

Діти утворюють коло. Ведучий називає будь-яке слово й кидає м’яч кому-небудь із дітей. Той повинен придумати слово, що починається з останнього звуку того слова, що вимовив ведучий, і кинути м’яч наступному гравцеві (наприклад: дім – міст …). Хто не зуміє продовжити гру й “розірве ланцюжок слів”, виходить із кола. Виграє той, хто підбере більше слів і не вийде з кола до кінця гри. Ведучому потрібно стежити, щоб діти називали слова, у яких добре виділяється останній звук. Якщо названо слово зі звуком у слабкій позиції (із дзвінким приголосним на кінці слова, наприклад), ведучий орфографічно вимовляє слово й пояснює, що так слово пишеться. У цьому випадку діти будуть запам’ятовувати правопис слів на довільному рівні, без вивчення правил.

Ігри на встановлення точного місця голосного звуку в слові

Перші ігри, що формують навички повного звукового аналізу, присвячені встановленню точного місця голосного звуку в слові. Спочатку знаходять місце ударного голосного звуку, потім позначають місця всіх голосних звуків. Для відпрацьовування таких умінь застосовуються схеми із червоними фішками або виготовляються папки-перфокарти.

Виготовити перфокарти дуже просто: потрібно наклеїти підходящі картинки й за допомогою діркопробивача пробити потрібну кількість отворів. Послужить же даний посібник довгий час: протягом усього періоду навчання звуковому аналізу, а потім і звукобуквенному.

Варто враховувати головне правило при підборі картинок: у назвах повинна бути відповідність між звуками й буквами.

Дидактична гра «Де сховався звук?»

Опис гри:

Гра складається з більших папок-перфокарт. На кожній перфокарті “сховався” один який-небудь заданий голосний звук, і потрібно відзначити точне його місце у всіх словах – назвах картинок: зафарбувати потрібний отвір під картинкою. Потім аркуш виймається з перфокарти, і по отриманому візерунку домальовується буква, що відповідає заданому звуку. Якщо місця звуків обрані неправильно, букву домалювати неможливо.

Дітям роздають папки-перфокарти.

У чарівній країні Звукляндії звук вирішив погратися у хованки і заховався у словах. (Заданий звук позначений буквою у правому верхньому кутку перфокарти.) Дітям пропонується відшукати у словах заданий звук і позначити його «домівки» , зафарбувавши червоним олівцем відповідні отвори під малюнками (місце даного звука у слові). Потім аркуш виймається з перфокарти, і по отриманому візерунку домальовується буква, що відповідає заданому звуку. Якщо місця звуків обрані неправильно, букву домалювати неможливо.

Виграє той , хто швидше і вірно впорається із завданням або опрацює більшу кількість перфокарт.

Ігри на послідовний звуковий аналіз з опорою на схему слова і фішки

Спочатку потрібно опиратися на допоміжні засоби й, у першу чергу, на схему слова, що являє собою прямокутник, розділений поперек на стільки частин, скільки звуків у слові. Звуковий склад слів дорівнює буквеному. Крім схем, застосовуються фішки, що позначають звуки. Дитина слухає вимовлене слово й викладає на схему послідовно фішки, рівні по кількості почутим звукам.

Для проведення ігор на даному етапі формування навичок звукового аналізу застосовується посібник “Будиночки для слів”. Посібник являє собою звукову схему слова, оформлену у вигляді будиночка, кожне віконечко якого – це місце звуку.

Створюючи для дітей різні ігрові ситуації, можна вчити дітей аналізувати звуковий склад різних слів, знаходити подібність і розходження в словах.

«Будівельники»

Хід гри

У дітей по кілька будиночків з різною кількістю віконець. Ведучий створює ігрову ситуацію: “Уявіть, що ви – будівельники й зараз будете будувати для слів вулицю. Кожен будинок – для окремого слова. Але слова захочуть жити в таких будинках, у яких для кожного звуку буде окрема кімната з одним віконцем. Я зараз буду називати слова, це майбутні жителі нашої вулиці, а ви викладайте потрібні будиночки в один ряд зліва направо. Наприкінці гри хто-небудь згадає, яких мешканців ми чекаємо у свої будинки”. Потім ведучий вимовляє вголос слова, що складаються із трьох, чотирьох, п’яти й шести звуків, а діти викладають в один ряд будиночки. Після цього одна дитина називає по пам’яті слова, опираючись на схеми-будиночки. Можна запропонувати назвати інші слова з тією же кількістю звуків, тобто покликати на новосілля гостей.

Орієнтовний мовний матеріал для гри:

рак, собака, кішка, муха, корова, короп, сорока, віл, жираф.

«Новосілля у звірів»

Хід гри

У дітей – картинки різних тварин. Ведучий показує будиночки, а діти вибирають потрібні будиночки для своїх тварин. При цьому вони називають слово вголос, потім кожен звук – окремо, підраховують кількість звуків і просять собі будиночок з такою ж кількістю віконець.

«Кого покличуть у гості?»

Хід гри

Грають четверо, у кожного граючого – який-небудь будиночок на визначення кількості звуків у слові. На столі розкладені предметні картинки із зображеннями різних тварин (по числу граючих), а також стопка карток зображеннями вниз.

Діти вибирають собі потрібні картинки з тих, що лежать зображеннями нагору, – “знаходять хазяїна будинку”, тобто тварину, у назві якої стільки ж звуків, скільки віконець у його будинку. Потім кожний по черзі бере по одній картці-картинці зі стопки, називає вголос слово й визначає, треба “покликати у свій будиночок у гості цю чи картинку ні”. Якщо в слові – назві картинки, відкритої дитиною, стільки ж звуків, скільки в слові-“хазяїні”, то в гості кликати потрібно, і тоді граючий одержує право на додаткові ходи доти , поки зустрінеться невідповідна картинка. Якщо кількість звуків інша, картинка підкладається в кінець стопки.

Виграє той, хто раніше скликав всіх своїх гостей. В один набір входить по чотири картинки з кожною кількістю звуків.

Орієнтовний картинний матеріал для гри:

картинки-“хазяї”: кіт, вовк, кабан, собака;

картинки-“гості”: три звуки – оса, сом, жук, рак;

чотири звуки – коза, сова, слон, кріт;

п’ять звуків – білка, жираф, бобер, свиня;

шість звуків – корова, сорока, борсук, ворона.

«Хто куди оселиться?»

Хід гри

На столі розкладені будиночки в довільній послідовності у вигляді вулиці, а під ними в другому ряду – всі картинки для заселення будинків. Гравці по черзі кидають кубик і беруть відповідну за рахунком картинку. Цю картинку потрібно «заселити», тобто підкласти до будиночка з такою ж кількістю звуків, що й у слові – назві картинки. Гра закінчується, коли всі картинки виявляться у своїх будинках.

Для гри підбираються будиночки й картинки, що відповідають один одному по кількості звуків, і так, щоб усім гравцям вистачило будиночків, причому в кожному будиночку оселилася б одна картинка.

«Кому не підійде квартира?»

Хід гри

Гра проводиться так само, як і попередня, тільки дана одна зайва картинка. Її знаходять під час гри або визначають відразу й відкладають убік. Невідповідну картинку потрібно міняти, щоб щораз зберігався інтерес до цього ігрового моменту.

Дидактична гра «Хмаринка-веселинка»

Записувати звукову схему слова фішками , що позначають голосні та приголосні звуки.

Викликати інтерес до занять, заохочувати дітей до навчання.

Розвивати фонематичний слух, моторику, мислення.

Хід гри

На столі перед дітьми викладаються малюнки лицевою стороною донизу. Діти по черзі витягають по одній картинці, аналізують слово по звуках і, пересовуючи мотузку, відшукують на крапельках потрібну позначку. Таким чином викладають схему слова. За вірно виконане завдання отримують фішку. Виграє той, хто набере більше фішок.

Ігри на формування навичок складового аналізу слів

У п’ятирічному віці діти починають усвідомлено ставитися до мови, зокрема , їм стає доступний складовий аналіз слова. Уміння вимовити слово по складах є вродженим, тому що вимова слова опирається на злиту артикуляцію приголосного й наступного за ним голосного звуку (відкритий склад) або на вимову голосного й наступного за ним приголосного (закритий склад). Опираючись на це неусвідомлене вміння, дорослі пропонують вимовити слово не цілісно, а по частинах . Практично всім дітям вдається безпомилково виконати дане завдання. Частина слова, що вимовляється за одне артикулювання, і називається склад. Діти отримують завдання довідатися, скільки складів у тім або іншому слові, про вимовляючи слово по складах й одночасно крокуючи або ляскаючи в долоні. Потім кроки або удари підраховуються, і робиться висновок про кількість складів у слові. Склади зі слів можна виділити.

Використовуються такі завдання: “Назви перший склад у слові…”; “Закінчи слово, додаючи останній склад”.

«Складовий ланцюжок»

Хід гри

Картки для гри роздають гравцям порівну, їх треба покласти перед кожним гравцем стовпчиком зверху вниз. Починається гра з картки, на якій ліва половинка порожня. Гравець виставляє цю картку, називає слово – назву картинки й виділяє останній склад у даній назві. Діти шукають на своїх картках серед малюнків розташованих ліворуч таку картинку, у якій перший склад збігається з даним складом, і викладають її поруч із першої. Потім аналізується права картинка другої картки, у ній виділяється останній склад. Таким чином, у назвах лівих картинок виділяється перший склад, а в назвах правих картинок – останній склад. Гра повинна завершитися, коли будуть викладені всі картинки. Остання картка – з порожньою правою половинкою.

«Розгадай ребус»

Хід гри

Дітям дають картки, на яких зображені по дві картинки. На картці “сховалося” слово. Його треба розшифрувати, виділивши з кожного слова-назви перші склади, а потім з них скласти слово.

Діти ділять слова на склади, розшифровують слова , знаходять відповідний малюнок і накладають його на картку.

Наприклад: ромашка, сова – роса. Виграє той, хто складе більше слів.

Картинки СловаОРІЄНТОВНИЙ КАРТИНКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДЛЯ ГРИ:

голуби, раки – гора;

Сорока, ваза – сова;

м’ячі, тарілка – м’ята;

шахи, фара – шафа;

вагон, заєць – ваза;

олівець, салат – оса;

лисички, салют – лиса;

сухарі, шахи – суша;

ромашка, тарілка – рота;

телефон, малина – тема;

банан, баран – баба;

колобок, марка – комар;

сачок , лопата – сало;

шуба, ракета – Шура.

Так само розгадують ребуси, що складаються із трьох картинок

(слова виходять із трьох складів)

Картинки Слова

гілочка, тарілка, ракета – гітара;

сови, лопата, машина – солома;

оса, синиця, капуста – осика;

огірок, сова, капуста – осока;

ворона, робот, тарілка – ворота;

банан, заєць, риба – базари;

сова, балалайка, капуста – собака.

«Зі складів – речення»

Хід гри

Дитині дається картка-ребус, на якій зашифроване ціле речення. Кожне слово в даному реченні поміщено на окремому рядку. Дитина виділяє перші склади слова-назви кожної картинки, що відноситься до одного слова, складає із них слово й запам’ятовує його. Потім на наступному рядку аналізує іншу групу картинок, складає друге слово з перших складів і так далі, поки не розшифрує всі слова. Потім називає отримані слова одне за одним, утворюючи речення.

25/05

Лексична тема «Квіти»

Іменники: квітка,  листок, бутон,  пелюстка, пап’янок, стебло, ромашка, тюльпан, волошка, конвалія, мак, пролісок,  троянда, кульбаба, айстра, жоржина, мати-й-мачуха, фіалка, ірис, букет.

Дієслова: рости, цвісти, пити, гойдатися, пахнути, в’янути, зацвісти, розцвісти, відцвісти, прикрашати, пахнути, гойдаються.

Прикметники: яскраві, барвисті, різноколірні,  різнокольорові, запашні, пахучі, високі, низькі, пишні, повні, ніжні.

Прислівники: взимку, влітку, навесні.

 

Пограйте  з  дітьми  в  ігри

Збагачення та активізація словника у дидактичній грі „Озвуч картинку” (іменники-назви квітів).

Вживання іменників з суфіксами пестливості  у грі «Скажи ласкаво» (тюльпанчик, трояндочка, листочок,  комашечка, фіалочка тощо).

Утворення форми майбутнього часу дієслів у грі «Зараз і потім» (малюю – намалюю, цвітуть – розцвітуть, дарую – подарую, пахнуть – запахнуть, в’януть – зав’януть).

 

Розвиток немовленнєвих процесів.

Активізація пізнавальних процесів.

Розвиток пам’яті та мислення в дидактичній грі „Четвертий зайвий”.

 

Розвиток тонкої довільної моторики кистей та пальців рук.

Вправа «Квітка розпускається» (виправлення пальці з кулачків).

Вправа «Кульбабка»

Марічка на лужку співала,                            Розкрити пальці вгору,

А там кульбабка розцвіла, –                          потім вказівним пальцем однієї руки

Багато в лузі цих квіток,                               обкручувати кінчик кожного

Із них сплела собі вінок.                                пальця другої руки.

 

Формування сенсорних еталонів, орієнтування і просторі. 

Співвідношення за кольором та розміром у грі «З якої квітки метелик?».

22.05.2020

 учитель – логопед 

Картинки мам та дитинчат!
Складаємо речення. Закріплюємо назви мам та дитинчат у словнику та вдосконалюємо вміння вживати іменники зі зменшено-пестливими суфіксами.
Наприклад: У мами кішки – великий клубок, а у кошенятка – маленький клубочок.
Можна й ускладнити: Мама кішка грається великим бабусиним клубком, а кошеня – маленьким онучиним клубочком.

 

21.05.2020

 учитель – логопед

 

20.05.2020

 учитель – логопед 

19.05.2020

 учитель – логопед 

18.05.2020

 учитель – логопед 

Дана гра “Кекс з чим?”
допомагає засвоїти орудний відмінок : « Кекс з чим ? – З шоколадом» .

15.05.2020

 учитель 

14.05.2020

 учитель – логопед 

Дидактична гра “Веселі гусениці” на автоматизацію звуків С та Ц

13.05.2020

 учитель – логопед 

Дидактична гра “Склади речення за  схемою”

склади речення за схемою

12.05.2020

 

Дидактична гра “Шампу

08.05.2020

 учитель – логопед 

Дидактична гра з розвитку мовлення “Склади речення за схемою”

Мета:вчити складати речення за поданою  схемою, визначати кількість послідовних слів, розвивати мислення мовлення , память, виховувати стараннісь , активність.

склади речення за схемою

07.05.2020

 учитель – логопед 

Дидактична гра з розвитку мовлення “Склади речення за схемою”

Мета:вчити складати речення за поданою  схемою, визначати кількість послідовних слів, розвивати мислення мовлення , память, виховувати стараннісь , активність.

склади речення за схемою 

06.05.2020

 учитель – логопе

 

Що потрібно знати про звук
✏️не чіпати до 5 років;
✏️звук «Р» з’явився раніше, але спотворений (горловий, наприклад). Не витрачаємо час на “само виправиться”, йдемо ( а точніше біжимо 🏃🏻‍♀️) до логопеда відразу, навіть якщо це і раніше, ніж 4 роки;
✏️гімнастику артикуляції робимо як профілактику хоч з 2 років ( це не зашкодить).
👩🏼‍💻Ось кілька нескладних вправ, які можна почати робити з дитиною, щоб розробляти артикуляційний апарат:
👅“ГРИБОК”
Присмоктати язик до піднебіння, як у вправі “Конячка” і утримувати його в такому положенні, рахуючи до п’яти.
👅“СУПЕР КОНЯЧКА”
Клацаємо і граємо губами, як вправа “Коник”, при цьому губами то посміхаємося, то стискаємо в трубочку.
👅“СНІЖИНКА”
На рахунок 1-2-3 дуємо з положення “Чашечки” на кінчик носа, де підкладаємо шматочки вати. Дитина здуває вату, як сніжинки.
👅«ДЯТЕЛ»
Рот широко відкритий і злегка розтягнуті у посмішці губи, язик в формі «Чашечки» підняті вгору бокові краї язика притиснути до верхніх кутніх зубів, а передній край язика підняти за верхні передні зуби до альвеол. Дитина вимовляє на видиху Д-Д-Д або Т-Т-Т. Язик «стукає по горбочках».
👅 “ГОЙДАЛКА”
Висунути вузький язик. Тягнутися язиком почергово спочатку до носа, потім до підборіддя. Рот при цьому не закривати. Вправа проводиться під лічбу 10 разів.
👅“МАЛЯР”.
Висунути язик, рот трохи відкрити. Облизувати спочатку верхню, а потім нижню губу по колу. Виконати 10 разів, змінюючи напрям.
Отже, приділяючи гімнастиці 5-7 хвилин в день, Ви зможете самостійно підготувати органи артикуляції до чистої звуковимови. Лю

04.05.2020

 учитель – логопед 

 

30.04.2020

 учитель – логопед 

Спробуйте зробити цю вправу з дітьми! Та і самим буде цікаво😉!
Розвиває мислення, увагу, кординацію, сприяє автоматизації звуків Ш та Ж у словах !
Допомагає зняти емоційне напруження та перезапустити мозок!
Під кожним малюнком є буква Л, П,О
Л – ліва рука
П – права рука
О – обидві руки
Необхідно назвати малюнок і одночасно підняти відповідну руку/ руки.

 

 

28.04.2020

 учитель – логопед Рябченко Н.Г.

13/04     Годунова  Н.С.

Лексична  тема «Дерева. Кущі»

Словник.

Іменники: крона , плід, насіння, корінь, гілки, листя, стовбур, гроно, кетяг, дуб, береза, бузок, клен,   акація,   каштан, липа, сосна, ялина.

Дієслова: рости, розвиватися, цвісти, садити, доглядати, підстригати, підрізати, хитатися, шепотіти, хрустіти.

Прикметники: гіллястий, хвойний, змішаний, листяний, березовий, стрункий, могутній, товстий, тонкий.

Допоможіть  дитині  :

у  формуванні тематичного словника, узгодження  вказівних займенників з іменниками в іграх «За яким деревом сховався зайчик?» (За якою березою? – За цією. За яким дубом? – За цим.), „Яке дерево?” (береза струнка, тополя висока, дуб могутній тощо).

у  багаченні словника синонімами (кетяг – гроно, вітка – гілка, вбрання – одяг – шати, розквітати – розцвітати, скидати – роздягатися, піклуватися – турбуватися, шершавий – шерхлий), антонімами (рівний – кривий, старий – молодий, тонкий – товстий, голий –  одягнений, високий – низький).

Стимулювати вживання образних висловів (дерева розмовляють, шепочуть; дерева вбрались у золоті шати, червона калина).

Утворення прикметників від іменників у грі «Ми гілочки назбирали»  (клен –

 кленова, береза – березова, дуб – дубова, каштан – каштанова тощо).

Узгодження числівників з іменниками у грі «Порахуємо дерева» (п’ять беріз, лип, дубів, каштанів).

Розвиток немовленнєвих процесів.

Активізація пізнавальних процесів.  

Розвиток уваги, зорової пам’яті у дидактичній грі «Чиї дітки?» (впізнавання плодів дерев).

Розвиток  тонкої довільної моторики кистей та пальців рук.

Вправа «Дерево». Обидві руки до ліктя та долоні притиснуті зовнішнім боком одна до одної. Пальці розведені та підняті до гори. Ворушити ними.

Вправа «Дерева».

Ми садили ліс у полі                            Стискати і розтискати кулачки,

І дубочки, і тополі,                               поступово розгинати пальці,

І осику, і ліщину                                   починаючи з мізинця.

І червону горобину.

Формування сенсорних еталонів, орієнтування у просторі.

Орієнтування в просторі, закріплення понять між, поруч у грі «Знайди моє деревце».

 учитель – логопед 

ігри для автоматизації свистячих звуків С З Ц

https://learningapps.org/watch?v=pgcyr120v20&fbclid=IwAR0SobcOnwzCTdROD3jEGopXG2-1O8ROtCHWFmZAQoRV6c81vsQQDZ1IoTk

   9.04-10.04  

               Постановка  звука  Р  в  домашніх  умовах  (продовження)

Закріплюйте звук Р  в  складах:

Дрри   дрри-дрри-дрри                  дрра   дрра-дрра-дрра

Дрре   дрре-дрре-дрре                    дрро   дрро-дрро-дрро

Дрру   дрру-дрру-дрру

4.Якщо  дитина  правильно  вимовляла  звук Р в  складах,тоді  можна  переходити   до  багаторазових  повторювань  слів, які

починаються   із  звукосполучень   Дрр-,наприклад:

дрригати                 дременути          дрракон      дррова    дрруг

дрижати                 дрренькати         дррабина     дррохва     дрружити і  т.і.

5.Потім  тренуйте  звук   Р  в  словах, які  починаються  із  звукосполученням   Трр-:

Трри               трреба         тррава             тррохи        тррусити

Трривога           трретій        тррамвай         тррощити      трруба

6.Наступний  етап  в  тренуванні  це –  вимова  слів, в  яких   звукосполучення  Трр-,Дрр-   знаходиться  в  середині:

Мудррий    квадррат       петррушка          метрро

Мудррець          відрро          Катрруся            патрон

7.Після  багаторазових    повторень   слів   із  звукосполученнями  ДР-, ТР-  декілька  днів  дитина  зможе  вимовляти  звук  Р-Р-Р  окремо  та  в  складах  Ри-,Ре-,Ра-, Ро-,Ру-, а  потім  і  в  словах.

07.04.2020   

Лексична тема «Подорож у космос»

 Постановка  звука  Р  в  домашніх  умовах.

Проводити  обов язково  перед  дзеркалом.

1.Дитина  повинна  дуже  дзвінко  промовляти  звук Д, притискаючи  кінчик  язика  попереду  до  альвеол. Покажіть  їй,як  це  робиться. Звук  потрібно  вимовляти  максимально  довготривало (тобто  язик  якомога  довше  не  повинен  відриватися  від  альвеол).

Скажіть  дитині, що  його  язик- це  парус-вітрило, який  наповнюється  вітром. Коли  вона  вимовляє  звук  Д, вона  повинна видихати  повітря  так, щоб  воно  «надувало»  язик, як  парус..

Дитина  може  торкатися  чистим  пальцем  до  нижньої  поверхні язика, щоб  відчути,  як  він  напружується  (наповнюється  вітром).

Далі  дитина  повинна  видихнути   вітром  в  «парус»  сильніше, так  щоб  той   «залопотав і  завібрував  від  вітру», так  щоб  вітер«прорвав  парус» (відірвав  кінчик  язика  від  альвеол)

Можливо, у  дитини  вийде  звукосполучення  ДР-Р-Р .Але ,мож-ливо  не  з першого  разу.

 1. Тренуйте з  дитиною  це  звукосполучення. Звук  Р   в  звукосполученні  повинен  вимовлятися  якомога  довготриваліше.

6.04.2020    

Словник.

Іменники: планети, космос, ракета, супутник, станція, зірка, Сонце, Земля, Місяць, океани, моря, пустелі, гори.

Дієслова: літати, спостерігати, досліджувати, вивчати, радіти, пишатися, збиратися, облетіти.

Прикметники: сонячний, зірковий, космічний, темний, швидка, потужна.

Прислівники: позавчора, вчора, сьогодні, завтра, післязавтра.

Шановні  батьки!

Формування  та  розширення  словникового  запасу  можна  під час розглядання карти зоряного неба (Сонце, Земля, Місяць, зірка, планета, галактика, космос, супутник, ракета, космічна станція).

Вправляння у вживанні прислівників з часовим значенням у грі «Коли?» (Космонавти полетіли в космос позавчора. Облетіли Землю вчора. Збираються додому сьогодні. Прилетять на космодром завтра. Будуть відпочивати післязавтра.)

Утворення іменників у родовому відмінку множини у грі «Чого на Землі багато» (океанів, пустель, гір, морів).

Розвиток немовленнєвих процесів.

Розвиток тонкої  довільної моторики кистей та пальців рук.

Вправа «Пропелер»: робити обертові рухи кистями рук.

Вправа «Шлях до Землі» (знайти найкоротший шлях від ракети до землі та провести пунктирну лінію.)

Активізація пізнавальних  процесів  

Розвиток уяви у грі «Домалюй космос».

Формування сенсорних еталонів, орієнтування у просторі.

Розвиток зорової та слухової уваги, орієнтації в просторі у грі «Знайди найяскравішу зірку» (вона не зліва, не вгорі, не жовта).

03.04.2020

 учитель – логопед 

ЗВУК К

02.04.2020

 учитель – логопед

звук К Microsoft Office Word

звук К Microsoft Office Wordзвук К Microsoft Office Word         

 01.04.2020

 учитель – логопе.

ЗВУК К

5.Закінчи слово складом КА

Мис…                  бул…               лав…                 шап…                   закол…

Руч….                   Гол…              зай…                  шуб…                   гойдал…

Кіш…                   бан…               май…                 шиш…                 вішал…

Ялин…                соба…             гір…                    лож…                  лопат…

Ніж…                  що…                 нір…                  каз…                     солом…

Сум…                  пал…               миш…                загад…

 1. Повтори слова
 • каша                  канава           куб                    корова

камінь               Катя               кущ                    молоко

казан                 коза               кит                     далеко

калина              колос             кислий              близько

             кабіна                коса               Київ                   санки

 Какао            кактус                    кабачок

какаду          колосок                каблук

кокос            казак                      кнопка

качка            колобок                кусок

кубик            котик

Капкан         пікнік

Кокон            копійка

7

.КАП-КАП-КАП

Крапля раз, крапля два,

Не поспішаючи сперва:

Діти:    КАП-КАП-КАП (повільно плескати в долоні)

Стали краплі поспішати

Одна одну доганяти:

Діти: Кап-КАП-КАП-КАП (плескати частіше)

Парасолю розкриваєм

Від  доща себе ховаєм

( підняти стулені долоні над головою

31.03.2020

 Учитель – логопед 

Лексична тема «Весна»

Словник.

Іменники: весна, пролісок, струмок, котики, брунька,  береза, верба, кульбаба, квіти, аромат, безхмарність, вітер, день, ніч, пори року, пташки, березень, квітень, травень, день, ніч.

Дієслова:  дзюрчати, розпускатися, розцвітати, оживати, витикатися, пробиватися, прославляти, радіти, співати.

Прикметники: ароматний безхмарний, вітряний, запашний, різнокольоровий, сонячний, лагідний, квітучий, пахучий, радісний, теплий, довгий, короткий, теплий, холодний.

Прислівники: гарно, тепло, яскраво, лагідно, ніжно, весело, дзвінко, сонячно, безхмарно.

Пограйте  з  дітьми  в  дидактичні  ігри „Що робить?” (сонечко – гріє, припікає, світить, посміхається; бурулька – тане, капає, зменшується; хмарки – пливуть, летять, плачуть; струмок – дзвенить, співає, біжить, дзюрчить, спішить тощо).

Утворення іменників і приніло-пестливими суфіксами: сонце – сонечко, хмара – хмарка, теплий – тепленький, веселий – веселенький тощо.

Утворення різних форм складних прикметників у грі «З двох слів – одне»:

Червона  щока – червонощокий;

Довге   вухо – довговухий;

Біле   лице – білолиций.

Утворення прикметників із словотвірним значенням з префіксом пре- у грі «Збільш слово» (превеликий, прехороший, прекрасний, прегарний).

Зміна дієслів у часі у грі «Було, є, буде» (гуляли, гуляємо, гулятимемо; цвіли, цвітуть, цвістимуть).

Розвиток немовленнєвих процесів.

Активізація пізнавальних процесів

Розвиток мислительних операцій  у дидактичній вправі „Порівняй дерево і кущ”

31.03.2020

 учитель – логопед 

ЗВУК К

Звук К – твердий, задньоязиковий, зімкнений,глухий, ротовий

Артикуляція звука К

 • губи розкриті , займають нейтральне положення ;
 • зуби розімкнуті ;
 • кінчик язика лежить біля нижніх зубів , не торкаючись їх , передня і середня частина спинки язика опущені , задня частина піднята , змикається з м’яким піднебінням ( на стику м’якого і твердого піднебіння ) , бічні краї язика злегка торкаються задньої частини твердого піднебіння ;
 • м’яке піднебіння підняте, притиснуте і закриває прохід в носову порожнину ;
 • голосові зв’язки розімкнуті і не выбрують ;
 • повітряний струмінь виходить через ротову порожнину , розриваючи змичку між задньою частиною спинки язика і м’яким піднебінням , видих сильний.

 Для підготовки до правильного вимовляння звука  рекомендуються артикуляційні вправи:

 • « кашляємо » ;
 • « гірка» – губи в усмішці , рот відкритий , кінчик язика відтягнуть від нижніх різців , а задня частина язика високо піднята вгору і торкається м’якого піднебіння ;
 • посмішка з зімкнутими губами ;
 • посмішка з розімкнутими губами ( « парканчик »).

Автоматизація звуків К (КЬ)

 1.Закінчи слово звуком К

Віни…

Шнуро…

Молото…

Фіні…

Паву…

банти…

замо…

колосо…

 

2.

ка-ко-ку-ки

 

ко-ку-ки-ка

 

ку-ки-ка-ко

 

ки-ка-ко-ку

    ак-ок-ук-ик ок-ук-ик-ак ук-ик-ак-ок ик-ак-ок-ку

 

  3. Повтори ,наголошуючи виділений склад:

КО-ку           ку-КО               КА-ку-ко                ко-ку-КА

КО-ка           ку-КА               ка-КО-ку                ко-КУ-ка

4.   ак-ак-ак- бак, мак, так,лак;

 

          ук-ук-ук- тук, бук,жук, внук, павук;
          ик-ик-ик-  віник, вогник,бик

ік-ік-ік-сік, фінік

          як-як-як- маяк, як.

ок-ок-ок- пісок,синок, замок, танок

Шановні  батьки!  Щотижня починаємо  друкувати  матеріал  по  розвитку, розширенню, активізаціїї словника  наших  дітей. Адже cловник-це  одна  з  головних  складових  мовлення.

 

Лексична тема «Весна»

Словник.

Іменники: весна, пролісок, струмок, котики, брунька,  береза, верба, кульбаба, квіти, аромат, безхмарність, вітер, день, ніч, пори року, пташки, березень, квітень, травень, день, ніч.

Дієслова:  дзюрчати, розпускатися, розцвітати, оживати, витикатися, пробиватися, прославляти, радіти, співати.

Прикметники: ароматний безхмарний, вітряний, запашний, різнокольоровий, сонячний, лагідний, квітучий, пахучий, радісний, теплий, довгий, короткий, теплий, холодний.

Прислівники: гарно, тепло, яскраво, лагідно, ніжно, весело, дзвінко, сонячно, безхмарно.

Пограйте  з  дітьми  в  дидактичні  ігри „Що робить?” (сонечко – гріє, припікає, світить, посміхається; бурулька – тане, капає, зменшується; хмарки – пливуть, летять, плачуть; струмок – дзвенить, співає, біжить, дзюрчить, спішить тощо).

Утворення іменників і прикметників із здрібніло-пестливими суфіксами: сонце – сонечко, хмара – хмарка, теплий – тепленький, веселий – веселенький тощо.

Утворення різних форм складних прикметників у грі «З двох слів – одне»:

Червона  щока – червонощокий;

Довге   вухо – довговухий;

Біле   лице – білолиций.

Утворення прикметників із словотвірним значенням з префіксом пре- у грі «Збільш слово» (превеликий, прехороший, прекрасний, прегарний).

Зміна дієслів у часі у грі «Було, є, буде» (гуляли, гуляємо, гулятимемо; цвіли, цвітуть, цвістимуть).

Розвиток немовленнєвих процесів.

Активізація пізнавальних процесів

Розвиток мислительних операцій  у дидактичній вправі „Порівняй дерево і кущ”.

                                     Тема «Посуд»

– Що можна назвати одним словом посуд? Як ти думаєш, для чого нам потрібен посуд? Який посуд ти ще знаєш?

– Де зберігається посуд? Такий посуд називається кухонним?

– Який ще існує посуд?столовий, чайнийкавовий. Як ти думаєш, для чого потрібні ці види посуду? До якої посуди відносяться чайник, чашка, цукорниця і блюдце? А до якої посуди ми віднесемо тарілку і салатницю?

– Візьми синій олівець і намалюй чашку. Яка чашка вийшла? (Синя, а якщо ми її намалюємо червоним олівцем?

– Як ти думаєш, чому чайник назвали чайником, а кавник – кавником? Спробуй пояснити назви слів: цукорниця, хлібниця, салатниця, маслянка, сільничка.

– Зайдіть на кухню і розгляньте посуд, розкажіть для чого він потрібний.

Пограйте в ігри

 • «Скажи, який?»Продовж фрази:

Стакан зроблений зі скла – … .; каструля зроблена з металу -; ложка зроблена з пластмаси – …; стаканчик зроблений з паперу – ….

 • Назви ласкаво:каструля -; склянка-. ; ложка -. Пательня –
 • Порахуй до п’яти:Один стакан – два, п’ять … ложка лялька два, п’ять.
 • Один – багато каструля – багато; чашка -. ; кружка -…; миска -.
 • Що не так? Посуд можна мити милом. Скляний посуд не б’ється. .
 • Скажи навпаки Прозора -; тендітна -. чиста.

27.03.2020

учитель – логопед 

https://mail.ukr.net/attach/resize/15852519680421200884/1?size=preview_desktop

https://mail.ukr.net/attach/resize/15852519680421200884/2?size=preview_desktop

 

26.03.2020

https://mail.ukr.net/desktop#readmsg/15851647302341441896/f0

https://mail.ukr.net/desktop#readmsg/15851647302341441896/f0

https://mail.ukr.net/desktop#readmsg/15851647302341441896/f0

23.03.2020.

Чистомовки

 Че-че -че- влітку сонечко пече,

чу-чу-чу- всім спечу по калачу,

чі-чі-чі- не лежи на печі.

Шу-шу-шу- чистомовки я пишу.

Ят-ят-ят- їх пишу для всіх малят.

Ки-ки-ки- їх говорять залюбки.

Ло-ло-ло- щоб чисте мовлення було.

Ла-ла-ла: Алла дівчинка мала.

Ли-ли-ли: В гості ми до неї йшли.

Ло-ло-ло: В Алли тісто підійшло.

Ла-ла-ла: Пирогів вона спекла.

Л’є-л’є-л’є: Чаю Аллочка нал’є.

Лі-лі-лі: Ось лимони на столі.

Лю-лю-лю: Дуже кисле не люблю.

Ло-ло-ло: Снігом землю замело.

Ля-ля-ля: Стала білою земля.

Лі-лі-лі: Ось замети чималі.

Ра-ра-ра: Дуже рада дітвора.

Ар-ар-ар: Ми поїдем в зоопарк.

Ро-ро-ро: Доберемось на метро.

Ру-ру-ру: В зоопарку кенгуру.

Ру-ру-ру: Риє кріт собі нору.

Ру-ру-ру: Заєць обдира кору.

Ра-ра-ра: Закінчилася в нас гра.

Рі-рі-рі: Що ти бачиш угорі?

Рю-рю-рю: Бачу ясную зорю.

Рі-рі-рі: Ще що бачиш угорі?

Ря-ря-ря: Небо синє, як моря.

Рі-рі-рі: Ще що бачиш угорі?

Ри-ри-ри: Там літають комари.

Ра-ра-ра: З комарами мошкара.

Ра-ра-ра: Розбігаймось до утра!

Ічка-ічка-ічка: Ось глибока річка.

Ачка-ачка-ачка: Пливла по річці качка.

Єчки-єчки-єчки: Знесла вона яєчки.

Чат-чат-чат: Навиводить каченят.

Чить-чить-чить: Плавать діточок навчить.

Ічці-ічці-ічці: Попливуть разом по річці.

Чок-чок-чок: Ось червоний бурячок.

Чу-чу-чу: Я капусту посічу.

Щок-щок-щок: В чавунці зварю борщок.

Чний-чний-чний: Получився борщ смачний.

Че-че-че –

Бабуся калачі пече.

Ча-ча-ча –

Дай, бабусю, калача.

Чі-чі-чі –

Їж, будь ласка, калачі.

 

Па-па-па – розсипана крупа.

Пе-пе-пе – кошеня сліпе.

По-по-по – річка Лімпопо.

Іп-іп-іп – зеленіє кріп.

Ап-ап-ап – травку щипле цап.

Уп-уп-уп – поживний суп.

Оп-оп-оп – у річці короп.

Пу-пу-пу – по широкому степу.

Пи-пи-пи – золотаві снопи.

Ав-ав-ав – не лови гав.

Ва-ва-ва – книжка нова.

Ву-ву-ву – вип’ємо каву.

Ув-ув-ув – новину почув.

Ві-ві-ві – здивувались паві.

Ів-ів-ів – льон зацвів.

Во-во-во – намальовано криво.

Ов-ов-ов – накололи дров.

Ив-ив-ив – я квіти полив.

Ви-ви-ви – чорні брови.

Ра-ра-ра – висока гора.

Ро-ро-ро – гостре перо.

Рі-рі-рі – сонце угорі.

Ру-ру-ру – не псуй кору.

Ри-ри-ри – книжку бери.

Ір-ір-ір – великий двір.

Ир-ир-ир – голландський сир.

Ря-ря-ря – ясна зоря.

Ар-ар-ар – вправний кухар.

Ер-ер-ер – молодий шофер.

Ма-ма-ма — холодна зима.

Му-му-му — молока кому?

Мо-мо-мо — до школи йдемо.

Ми-ми-ми — нові килими.

Мі-мі-мі — веселій кумі.

Ме-ме-ме — хто книжку візьме?

Ам-ам-ам — нікому не дам.

Ом-ом-ом — помиємо з милом.

Ем-ем-ем — туди не підем.

Ум-ум-ум — у класі шум.

Им-им-им — від багаття дим.

Ім-ім-ім — збудуємо дім.

Ла-ла-ла — бігла край села.

Ля-ля-ля — зелене гілля.

Та-та-та — спіймали кота.

Тя-тя-тя — довести до пуття.

Ду-ду-ду — у кіно піду.

Дю-дю-дю — зустріну суддю.

Са-са-са — вкусила оса.

Ся-ся-ся — малина уся.

Зу-зу-зу — боюся грозу.

Зю-зю-зю — намажуся маззю.

На-на-на — тепла весна.

Ня-ня-ня — купали коня.

Ра-ра-ра — висока гора.

Ря-ря-ря — вранішня зоря.

Ца-ца-ца — смачна піцца.

Ця-ця-ця — лагідна киця.

1) Би-би-би – зелені боби,

пи-пи-пи яблука купи,

бі-бі-бі – я кажу тобі,

пі-пі-пі – смітинки в крупі,

ти-ти-ти – високий рости,

ті-ті-ті – вогонь у плиті,

ди-ди-ди – вийшли із води,

ді-ді-ді – не види в воді.

2) Ка-ка-ка – нова іграшка,

ку-ку-ку – підніму руку,

ко-ко-ко – ми їмо яблуко,

ки-ки-ки – у нас іграшки.

3) За-за-за – там іде коза,

зу-зу-зу – ми ведем козу,

зи-зи-зи – сіно відвези,

са-са-са – ось летить оса,

су-су-су – ми побачили косу,

си-си-си – прилетіли оси,

це-це-це – кругле яйце,

єць-єць-єць – сірий заєць.

4) Ду-ду-ду – ой, я упаду,

му-му-му – йду додому.

5) Са-са-са – летить оса,

зу-зу-зу – веду козу,

за-за-за – іде коза,

су-су-су – відро несу,

шу-шу-шу – листям шуршу,

ша-ша-ша – наша Маша.

6) Ча-ча-ча – в мене немає мяча,

чі-чі-чі – у мене ключі,

іч-іч-іч – надворі ніч.

7) Язик угору – ша-ша-ша,

Наша маша в ліс пішла.

Язик донизу – са-са-са,

Укусила в ніс оса.

Язик угору – ши-ши-ши,

Машу в лісі ми знайшли.

Язик донизу – си-си-си,

Вуса, вуса у оси.

 

8) – Я жук, жук – жу-жу,

Навколо кружу, жу-жу-жу.

9) Вітерець у лісі – ш-ш-ш,

повзе вуж у траві – с-с-с,

прилетів жук – ж-ж-ж,

заспівав комарик – з-з-з,

чайник пару випускає – к-к-к.

10) Ко-ко-ко – не ходіть далеко,

ки-ки-ки – мичйте чисто руки,

жи-жи-жи – чистомовку кажи,

же-же-же – хатинку береже,

ша-ша-ша – смачна каша,

шу-шу-шу – їм кашу,

га-га-га – широка дорога,

гу-гу-гу – покажу дорогу.

11) Ча-ча-ча – в мене добра вдача,

чу-чу-чу – на ракеті я лечу,

чі-чі-чі – буду їсти калачі.

12) Ра-ра-ра – весела гра,

ро-ро-ро – воронове перо,

ру-ру-ру – до рук беру,

рі-рі-рі – маленькі снігурі,

ри-ри-ри – за мною повтори.

13) Ла-ла-ла – гора мала,

лу-лу-лу – маю ляльку малу,

лі-лі-лі – черевики вдже малі,

ли-ли-ли – ми водиці налили.

14) Ар-ар-ар – кипить наш самовар,

ор-ор-ор – ось червоний помідор,

ир-ир-ир – мій тато командир.

 

Вам може бути цікаво...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.