СТОРІНКА ДЛЯ БАТЬКІВ

Кабмін продовжив адаптивний карантин ще на два місяці

Кабінет міністр України підтримав постанову про продовження адаптивного карантину до 31 жовтня.

Нова постанова діятиме з 1 вересня до 31 жовтня. Регіони продовжать ділити на чотири зони за рівнем поширення коронавірусу. На засіданні міністри проголосували за продоження карантину одностайно.

Тобто в Україні і надалі, залежно від епідемічної ситуації, будуть встановлювати «зелені», «жовті», «помаранчеві» та «червоні» рівні небезпеки. Рівень встановлюватиметься автоматичною системою і затверджуватиметься комісіями з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій (ТЕБ і НС).

Проте з 1 вересня посилюють обмеження у «зеленій» зоні, тобто там, де найкраща ситуація. Кабмін забороняє у «зелених» зонах проведення дискотек, роботу нічних клубів, закладів громадського харчування з організацією дозвілля. Уряд вважає, що такі заклади не дотримуються карантинних умов та сприяють поширенню вірусу серед молоді.

Також забороняється проведення концертів. Але виняток роблять для тих закладів культури, для яких проведення концертів упродовж останнього року є основним видом діяльності.

Уряд також заборонив в’їзд іноземців до України майже до кінця вересня через зростання кількості захворювання. Обмеження не стосуватимуться іноземців, які мають посвідку на проживання, представників дипмісій тощо.

Інформація про карантинні вимоги в дошкільному закладі

Як працюватимуть дитячі садки під час карантину: рекомендації МОЗ 

Головним санлікарем затверджені рекомендації щодо організації протиепідемічних заходів

Головним державним санітарним лікарем України затверджені Тимчасові рекомендації щодо організації протиепідемічних заходів у закладах дошкільної освіти на період карантину у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби.
Організація протиепідемічних заходів у закладах дошкільної освіти здійснюється відповідно до вимог наказу Міністерства охорони здоров’я України від 24 березня 2016 року № 234 «Про затвердження Санітарного регламенту для дошкільних навчальних закладів», наказу Міністерства охорони здоров’я України та Міністерства освіти і науки України від 17 квітня 2006 року № 298/227 «Про затвердження Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах» та з урахуванням цих тимчасових рекомендацій, спрямованих на запобігання ускладнення епідемічної ситуації внаслідок поширення коронавірусної хвороби (Covid-19).
Засновники/суб’єкти господарювання повинні здійснювати оцінку ризиків щодо спроможності закладу забезпечити належне виконання цих рекомендацій, у тому числі щодо наявності підготовленого персоналу, матеріально-технічного забезпечення та враховувати їх при прийнятті рішень щодо відновлення роботи в Умовах карантину.

Температурний скринінг
Перед початком зміни проводиться температурний скринінг усім працівникам закладу дошкільної освіти.
Працівники, в яких при проведенні температурного скринінгу виявлено температуру тіла понад 37,2 °С або ознаки респіраторних захворювань не допускаються до виконання обов’язків.

При вимірюванні температури тіла контактним методом, необхідно забезпечити обов’язкову дезінфекцію виробу, яким здійснюється термометрія після кожного його використання, згідно з інструкцією виробника дезінфекційного засобу.
Температурний скринінг дітей проводять при вході (початковий) у заклад та кожні 4 години (поточний) з занесенням показників у відповідний журнал довільної форми.
Діти, в яких виявлено температуру тіла понад 37,2 °С або ознаки респіраторних захворювань ізолюються з відповідним інформуванням медичного працівника та батьків. При ізоляції важливо не допустити тривожних відчуттів у дитини та враховувати її психологічний стан.

На період карантину у дитсадках забороняється:
використання багаторазових (тканинних) рушників;
використання м’яких (м’яконабивних) іграшок;
використання килимів з довгим ворсом;
перебування у вуличному взутті (без змінного) всередині приміщень;
проведення масових заходів (вистав, свят, концертів) за участі дітей з більш, ніж однієї групи та за присутності глядачів (відвідувачів);
проведення батьківських зборів (окрім тих, що проводяться дистанційно).
На період карантину у дитсадках рекомендується
розробити адаптивний графік прогулянок та занять з метою недопущення об’єднання/змішування груп;
обмежити кількість дітей в групах, виходячи з можливості забезпечення належних протиепідемічних умов та контролю над їх дотриманням;
проводити додаткові ігри та вправи, які б доносили дітям важливість індивідуальних заходів профілактики та фізичного дистанціювання;
надавати пріоритет активностям, що проводяться на відкритому повітрі;
переформатувати розміщення в кімнатах для занять таким чином, щоб забезпечити максимально можливе фізичне дистанціювання;
обмежити заняття та ігри, що передбачають безпосередній фізичний контакт між дітьми та персоналом;
обмежити заняття та ігри, що потребують використання значної кількості додаткового інвентаря;
забезпечити процес організації харчування, що дозволяє мінімізувати кількість дітей, які харчуються одночасно, або одночасно перебувають за одним столом. Повний текст читайте тут:

МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ ГОЛОВНИЙ ДЕРЖАВНИЙ САНІТАРНИЙ ЛІКАР УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

№ 25 від 21 травня 2020 року

Про затвердження Тимчасових рекомендацій
щодо організації протиепідемічних
заходів у закладах дошкільної освіти
на період карантину у зв’язку з
поширенням коронавірусної хвороби (СО
VID-19)

Відповідно до статті 40 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», на виконання пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 20 травня 2020 року № 392 «Про встановлення карантину з зв метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів», постановляю:

 1. Затвердити Тимчасові рекомендації щодо організації протиепідемічних заходів у закладах дошкільної освіти на період карантину у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (СОVID-19), що додаються.
 2. Директорату громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України довести цю постанову до відома зацікавлених центральних органів виконавчої влади, Київської міської, обласних державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.
 3. Ця постанова набирає чинності з 25 травня 2020 року.

 

Заступник Міністра охорони здоров’я –
головний державний санітарний лікар України                                                          В. Ляшко

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Головного державного
санітарного лікаря України
від 21.05.2020 № 25

Тимчасові рекомендації щодо організації протиепідемічних заходів у закладах
дошкільної освіти на період карантину у зв’язку
з поширенням коронавірусної хвороби (СОVID-19)

Організація протиепідемічних заходів у закладах дошкільної освіти здійснюється відповідно до вимог наказу Міністерства охорони здоров’я України від 24 березня 2016 року № 234 «Про затвердження Санітарного регламенту для дошкільних навчальних закладів», наказу Міністерства охорони здоров’я України та Міністерства освіти і науки України від 17 квітня 2006 року № 298/227 «Про затвердження Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах» та з урахуванням цих тимчасових рекомендацій, спрямованих на запобігання ускладнення епідемічної ситуації внаслідок поширення коронавірусної хвороби (СОVID-19).

Засновники/суб’єкти господарювання повинні здійснювати оцінку ризиків щодо спроможності закладу забезпечити належне виконання цих рекомендацій, у тому числі щодо наявності підготовленого персоналу, матеріально-технічного забезпечення та враховувати їх при прийнятті рішень щодо відновлення роботи в Умовах карантину.

 1. Перед початком зміни проводиться температурний скринінг усім працівникам закладу дошкільної освіти.

Працівники, в яких при проведенні температурного скринінгу виявлено температуру тіла понад 37,2 °С або ознаки респіраторних захворювань не допускаються до виконання обов’язків.

При вимірюванні температури тіла контактним методом, необхідно забезпечити обов’язкову дезінфекцію виробу, яким здійснюється термометрія після кожного його використання, згідно з інструкцією виробника дезінфекційного засобу.

 1. Температурний скринінг дітей проводять при вході (початковий) у заклад та кожні 4 години (поточний) з занесенням показників у відповідний журнал довільної форми.

Діти, в яких виявлено температуру тіла понад 37,2 °С або ознаки респіраторних захворювань ізолюються з відповідним інформуванням медичного працівника та батьків. При ізоляції важливо не допустити тривожних відчуттів у дитини та враховувати її психологічний стан.

 1. Ранкове приймання дитини до закладу дошкільної освіти та передачу після закінчення дня проводить вихователь групи на території закладу за межами його будівлі (за несприятливих погодних умов – на вході до приміщення). Батьки або особи, які їх замінюють, повинні одягати респіратор або захисну маску, так, щоб були покриті ніс та рот.
 2. На вході до закладу організовується місце для обробки рук спиртовмісними антисептиками з концентрацією активно діючої речовини понад 60% для ізопропілових спиртів та понад 70% для етилових спиртів.

Використання антисептиків повинно відбуватись виключно під контролем працівників закладу. Самостійний доступ дітей до спиртових антисептиків повинен бути обмеженим.

 1. Всі протиепідемічні заходи, спрямовані на захист дітей (термометрія, навчання обробці рук антисептиком, миття рук, навчання правилам етикету кашлю тощо) проводяться в ігровій формі та за особистим прикладом працівників закладу.
 2. На період карантину забороняється:
 • використання багаторазових (тканинних) рушників;
 • використання м’яких (м’яконабивних) іграшок;
 • використання килимів з довгим ворсом;
 • перебування у вуличному взутті (без змінного) всередині приміщень;
 • проведення масових заходів (вистав, свят, концертів) за участі дітей з більш, ніж однієї групи та за присутності глядачів (відвідувачів);
 • проведення батьківських зборів (окрім тих, що проводяться дистанційно).
 1. На період карантину рекомендується:
 • розробити адаптивний графік прогулянок та занять з метою недопущення об’єднання/змішування груп;
 • обмежити кількість дітей в групах, виходячи з можливості забезпечення належних протиепідемічних умов та контролю над їх дотриманням;
 • проводити додаткові ігри та вправи, які б доносили дітям важливість індивідуальних заходів профілактики та фізичного дистанціювання;
 • надавати пріоритет активностям, що проводяться на відкритому повітрі;
 • переформатувати розміщення в кімнатах для занять таким чином, щоб забезпечити максимально можливе фізичне дистанціювання;
 • обмежити заняття та ігри, що передбачають безпосередній фізичний контакт між дітьми та персоналом;
 • обмежити заняття та ігри, що потребують використання значної кількості додаткового інвентаря;
 • забезпечити процес організації харчування, що дозволяє мінімізувати кількість дітей, які харчуються одночасно, або одночасно перебувають за одним столом.
 1. Суб’єкт господарської діяльності/ засновник повинен забезпечити:
 • працівників п’ятиденним запасом засобів індивідуального захисту та дезінфікуючих засобів і організувати контроль за їх використанням;
 • навчання працівників правилам використання засобів індивідуального захисту, їх утилізації та контроль над дотриманням цих правил;
 • наявність рідкого мила та паперових рушників в санвузлах;
 • інформування щодо встановлених обмежень та умов обслуговування при вході до закладу, при проведенні телефонних записів та на офіційних сторінках в мережі Інтернет та соціальних мережах;
 • дезінфекцію поверхонь не рідше, ніж кожні 2 години та відразу після закінчення занять;
 • вологе прибирання з використанням миючих та дезінфекційних (в кінці зміни) засобів;
 • провітрювання приміщень протягом не менше 15 хвилин перед відкриттям та почергове провітрювання кімнат протягом дня;
 • централізований збір використаних засобів індивідуального захисту (ЗІЗ), паперових серветок в окремі контейнери (урни) з кришками та одноразовими поліетиленовими пакетами з подальшою утилізацією;
 • недоступність контейнерів (урн) для використаних ЗІЗ, запасів дезінфікуючих засобів та засобів для прибирання для дітей;
 • тимчасове відсторонення від роботи осіб з групи ризику, визначених відповідно до Стандартів медичної допомоги «Коронавірусна хвороба (СОVID-19)», затверджених наказом МОЗ України від 28.03.2020 № 722.
 1. Працівники повинні:
 • регулярно мити руки з рідким милом або обробляти їх спиртовмісними антисептиками не рідше ніж раз на 2 години, та після відвідування громадських місць, використання туалету, прибирання, обслуговування тощо;
 • утримуватись від контактів з особами, які мають симптоми респіраторних захворювань – кашель, лихоманка, ломота в тілі тощо;
 • самоізолюватись у разі виникнення симптомів респіраторних захворювань.

ЛІТНЄ ОЗДОРОВЛЕННЯ ДІТЕЙ В ДНЗ

Літній період особливо сприятливий для зміцнення здоров’я дітей, їх повноцінного розвитку, початку загартування дитячого організму, як у в повсякденному житті, так і спеціально організованого. Літню роботу з дітьми в дошкільному закладі прийнято називати оздоровчою. Цим визначається її основна мета і завдання. Важливо всесторонньо використати сприятливі для зміцнення здоров’я дітей умови літнього часу і добитися, щоб кожна дитина зміцніла і загартувалася. Успіх літньої роботи визначається перш за все тим, наскільки своєчасно підготувався до неї колектив дошкільного закладу. Дуже важливо при підготовці до літа з’ясувати хто із вихованців проведе все літо чи частину його разом зі своїми батьками і не буде тимчасово відвідувати дитячий садок.

Літнє оздоровлення передбачає внесення змін у режим дня дітей .

Основним пунктом в режимі дня є виконання комплексу фізкультурно-оздоровчих заходів: щоденна ранкова гімнастика та гімнастка після сну, фізкультурні заняття, розваги, спортивні свята, «доріжки здоров’я». Цим визначається її основна мета і завдання. Влітку проводяться повітряні ванни, сонячні ванни і загартування водою. Повітряні ванни особливо ефективні якщо вони проводяться в русі. Щоб діти не втомилися вправи великої рухливості повинні чергуватись із спокійними.

Але слід не забувати, що влітку збільшується ризик: перегрівання, сонячних опіків, зниження апетиту в спекотні дні – ми намагаємося уберегти малят від цього.

Проведення літнього оздоровлення передбачає розв’язання навчально – виховних завдань, що досягається організацією змістовної діяльності дітей. З метою забезпечення ефективного оздоровлення та повноцінного відпочинку дітей влітку, створення належних умов для освітньої, культурно-виховної, фізкультурно-оздоровчої та спортивної роботи під час літнього оздоровлення дітей в дитячому дошкільному навчальному закладі проводиться робота щодо оздоровлення дітей.

«Сонце, повітря та вода – наші найкращі друзі!»

Літній період – найблагодатніший для фізичного розвитку дітей. Саме влітку такі природні фактори, як сонце, повітря та вода найефективніше впливають на організм людини, зміцнюють здоров’я та підвищують працездатність. Усі ці фактори використовуються як самостійні заходи загартування дитини.

 

ШАНОВНІ БАТЬКИ !
Згідно листа Міністерства освіти і науки України № 1\9 – 269 «Щодо відновлення діяльності закладів дошкільної освіти» ми починаємо поступове відкриття груп.
З метою відпрацювання всіх правил роботи ЗДО під час карантину з 10 червня розпочинаємо поступове відновлення роботи груп(першочергово відкриваються 3 групи), відповідно до постанови Головного державного санітарного лікаря України від 21.05.2020 № 25. За умови: не більш, ніж 15 дітей в групі, прийом дітей 7.15 :8.00, лише на вулиці,вхід до будівлі закладу батьками суворо заборонено, підвищена увага до безпеки, перебування дорослихна території закладу обов’язково в масці.
Ми дуже сподіваємося, що найближчим часом зможемо відкрити всі групи, а до садочку прийдуть всі вихованці .
Просимо всіх, кого стосується ця новина, УВАЖНО прочитати інформацію.
ЩО ВЖЕ ЗАРАЗ РАДИМО ЗРОБИТИ БАТЬКАМ, ДІТИ ЯКИХ ЙДУТЬ ДО САДОЧКА:
– Отримайте від вихователів інформацію про те, з якого дня та о котрій годині Ви маєте приводити та забирати дитину;
– Візьміть довідку про епідоточення дитини (надає лікар-педіатр, з яким батьки уклали декларацію);
– Запамятайте правила нашого спільного життя на цей період: вранці вдома батьки мають перевірити температуру дитини та запевнитись у відсутності навіть мінімальних ознак вірусних захворювань.

ЦЕ ПИТАННЯ ЖИТТЯ. Навіть невисока, навіть “одна сопелька” – СИДИМО ВДОМА!!!!
– Приводити дитину суворо в зазначений час. Зустрічати дітей будуть на вулиці, вимірювати температуру. Забирати на вулиці. Входити до будівлі садочку батькам зараз ЗАБОРОНЕНО.
– Діти будуть багато гуляти, подбайте про запасний одяг та зручне взуття.
– Ніякої їжі з собою. Це завжди заборонено,а зараз тим більше.
– Принесення з дому м’яких іграшок заборонено.
Ми дуже чекаємо наших малят. І дуже хочемо, щоб і вони, і наші вихователі і персонал були здорові.

Національна дитяча гаряча лінія

У скрутній ситуації можливість звертатися до консультантів Національної дитячої гарячої лінії.

Громадська організація “Ла Страда-Україна”     

0 800 500 225(безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів)

Короткий номер 116 111(безкоштовно з мобільних телефонів)

Громадська організація “Ла Страда-Україна”

Напрями консультацій

Інформаційно-просвітницькі консультації 85,4 %
Психологічні консультації 11,2 %
Правові консультації 3,4 %

 

19.05.2020  Поради для мам і тат, що виховують малят:

Карантин – це, з одного боку, обмеження соціальних контактів, а з іншого – необмежений час для спілкування дітей з батьками, для ігор, забав, розвитку, для започаткування нових традицій у родині

Шановні мами і тата! Не нудьгуйте під час карантину. Візміть до уваги ці цікаві, корисні та нескладні поради та проводьте час зі своїми малятами весело і змістовно. Карантин закінчиться, а теплі спогади, про проведений разом час, ще довго грітимуть душі дорослим та малечі.

 «Як весело та змістовно провести з дитиною карантин»

Під час цієї вимушеної перерви намагайтеся підтримувати незмінність денного розпорядку. Насамперед це стосується повсякденних занять. Час підйому, прийому їжі, післяобіднього сну тощо мають бути звичними. Діти прагнуть передбачуваності; не менш важливою вона є і для їхніх піклувальників (довгий день з малюком пережити набагато простіше, якщо розбити його на коротші, більш «керовані» періоди).

Невелике нагадування: у дитячому садочку вашим дітям зазвичай дозволяють бути трохи бешкетливими під час ігор. Вам теж доведеться піти на такі «поступки»: дитина не зможе розслабитися та позбавитися від зайвої енергії, якщо їй доведеться весь час думати про створюваний нею безлад вдома, Нехай спільне прибирання та складання речей на місце після ігор увійде до звички. Діти також дуже добре знають це правило.

Іграшки можна використовувати по-різному: наприклад, машинки можуть не тільки «їздити»: їх можна сортувати за кольором, відправляти їх на «автомийку» тощо. Можна склеїти докупи кілька аркушів паперу та намалювати на них дороги і будинки – тоді ви отримаєте «місто», яким можна «їздити». Це ж стосується й інших іграшок.

Діти обожнюють співати та танцювати, особливо якщо ви приєднуєтеся до них! Ось кілька ідей:

 • Увімкніть музику та влаштуйте танцювальну вечірку.
 • Співайте розвиваючі дитячі пісні.
 • Грайте в шаради: імітуйте різних тварин рухами та голосом і пропонуйте дітям відгадати, що це за тварина. Грайте по черзі.
 • Зробіть музичні інструменти: переверніть каструлі та відра догори дном, використовуйте дерев’яні ложки. Можна, наприклад, зробити маракаси, насипавши рис у порожні пляшки чи пластикові контейнери.

Давайте заспокоїмося. Кожного дня дітям (і вам також) потрібен період спокою. Це – слушний момент для того, щоб розслабитися та «підзарядити батарейки». Ось кілька ідей:

 • Почитайте щось разом чи окрема (малюки, які ще не вміють читати, можуть гортати книжки і описувати те, що вони бачать на ілюстраціях).
 • Уявіть це! Перед читанням книги, разом з дитиною «пройдіться по картинкам», перегляньте ілюстрації. Можливо, ваша дитина зможе переповісти історію, користуючись виключно побаченими картинками.
 • Використовуйте розмальовки, разом складайте пазли чи будуйте щось з кубиків.
 • Грайтеся в «дочки-матері» з використанням м’яких іграшок, ляльок, а також машинок і кухонних предметів.
 • Стікери на папері: ви можете намалювати на аркушах паперу різні форми, літери чи цифри, а дитина з’єднуватиме їх за допомогою стікерів.
 • Скотч на папері: ви можете нарізати клейку стрічку на маленькі шматочки, а дитина наклеюватиме їх на папір (дорослим це може здатися нудним, проте малюки обожнюють це заняття).

Рухаймося! Діти звикли багато рухатися – врешті-решт, це їм просто необхідно! Їм потрібно шуміти, бігати, стрибати і таке інше. Це можна робити як вдома, так і на вулиці. Ось кілька ідей:

 • Грайтеся в «Гарячу лаву»: розкидайте по підлозі диванні подушки і уявіть, що підлога – це потік розпеченої лави. Дитина може переповзати, переходити чи перестрибувати з подушки на подушку.
 • Використовуйте покривало як парашут (розкрийте покривало над головою, а потім повільно опустіть на підлогу). Граючись з немовлятами, накривайте та розкривайте їх простирадлом, граючись в «ку-ку».
 • Використовуючи простирадла, ковдри, подушки, стільці і таке інше, збудуйте фортецю. Не поспішайте, нехай головними «будівельниками» будуть діти. Ваша фортеця не обов’язково має бути красивою, головне – безпечною!
 • Зробіть «смугу перешкод» з меблів, подушок та іграшок.
 • Малюки дуже люблять виклики, особливо коли стають сильнішими та більш скоординованими. Запитайте: «Ти можеш підняти одну ногу? А доторкнутися руками до колін?» Використання назв частин тіла під час такої гри допоможе дитині навчатися, а також показати вам усе, на що здатне її тіло, що росте.
 • Грайтеся з ліхтариком: чи зможе дитина дострибнути до плями світла? Чи зможе вона дотягнутися до такої плями на стіні? Після таких вправ діти самі хочуть взяти ліхтарика у руки – звісно, не відмовляйтеся! Ліхтарики займають їх на доволі тривалий час.
 • Грайтеся в «Мисливця за кольорами». Запропонуйте дитині знайти у помешканні три сині речі, скласти їх докупи, а потім повернути на місце. Повторюйте вправу з різними кольорами.

Не давайте дітям нудьгувати:

 • Пластилінвідмінний матеріал, адже діти проявляють свою творчість, зміцнюють руки та розвивають дрібну моторику.
 • Помпони. З помпонами можна грати в різні ігри, наприклад, поєднувати кольори.
 • Порожня ванна, заповнена м’якими іграшками. Ігри з улюбленими м’якими іграшками дитини можуть принести багато радості. Просто заповніть ванну іграшками та посадіть туди дитину.
 • Їстівна фарба для пальців: Все, що вам потрібно, це мука, вода та харчовий фарбник: налийте 1 склянку холодної води та висипте 1 склянку муки у каструлю. Поступово додайте 3 склянки окропу та доведіть суміш до кипіння. Дайте їй вистигнути, розділіть на кілька частин та додайте харчові барвники.
 • Нанизуйте намистини на нитку, щоб зробити прикраси. Якщо у вас немає бісеру, зробіть прикраси або змійки з макарон-пір’їн чи ріжок. Можна також пофарбувати макарони.
 • Купання! Зберіть машинки, фігурки солдатиків, ляльки, дрібних звірят тощо та покладіть їх у раковину. Заповніть її мильною водою. Поряд приготуйте ємність з чистою водою для полоскання. «Викупайте» іграшки, сполосніть їх та висушіть рушником. Окрім веселощів, ця діяльність навчить вашого малюка певного порядку дій: з часом він має робити це самостійно під доглядом батьків.
 • Картонні коробки. Якщо у вас немає – обов’язково придбайте таку коробку. Цікаво, наскільки діти полюбляють гратися з такими простими речами! З коробки можна побудувати фортецю, обмалювати її, обклеїти наліпками чи різними картинками, вирізаними зі старих журналів. Для фантазії меж не існує.
 • Кільця з сухих сніданків + спагеті. Візьміть пластилін, зліпіть з нього кульку та вставте у неї кілька довгих макарон. Запропонуйте малюкові нанизати на спагеті кульки з сухих сніданків. А якщо вони різнокольорові, то це додасть грі певного навчального елементу (групування різних кольорів).
 • Перевдягання та рольові ігри.Знайдіть вдома різноманітний одяг, прикраси та інший реквізит. Запропонуйте вашому малюку стати лікарем, пожежником, ветеринаром, фермером, астронавтом і таке інше. Дозвольте дитині брати ваші головні убори, шарфи, рукавички та взуття. Допомагайте їм з пошуком необхідних матеріалів.
 • Створення спогадів. Придбайте два примірники одного і того ж журналу – бажано глянцевого, з великою кількістю фотографій. Краще за все вибрати тематичний журнал: дозвілля, машини, природа, домашні улюбленці тощо. Потім дайте дітям ножиці (якщо вони вміють ними користуватися), клей та аркуші паперу такого ж розміру з тим, щоб вони створювали власні «спогади».
 • Дайте дитині свій телефон чи планшет і знайдіть в Youtube ролики «як просто намалювати … покрокова інструкція». У такий спосіб вони зможуть навчитися малювати єдинорогів, собак, фрукти і таке інше.

Долучайте дітей до «справжньої» роботи 

Однією з найулюбленіших дитячих ігор є допомога вам у виконанні справжніх справ. Ось кілька ідей:

 • Подумайте, чи зможе дитина допомогти вам з приготуванням їжі, накриванням на стіл і таке інше.
 • Сортування чи складання білизни. Особливо захопливими для дитини є ігри зі шкарпетками (навіть якщо вони чисті та вже спаровані).
 • Залучайте їх до прибирання чи складання речей (наприклад, скласти взуття у шафку чи сховати рулони туалетного паперу в комод). Ці завдання можуть бути доволі важкими для малюків, які щойно навчилися ходити, проте їм все одно буде цікаво. Більше того, ця діяльність покаже їм цінність співпраці.
 • Запропонуйте дитині приготування «їстівної веселки». Підберіть для цього різні корисні продукти за кольорами: жовті банани, , червоні та зелені яблука, апельсини і таке інше. Нехай дитина вибере, що вона їстиме наступне, і поговоріть про різні «їстівні» кольори. Який колір є найсмачнішим?

12.05.2020 ПОРАДИ БАТЬКАМ

04.05.2020 

Шановні батьки майбутніх

             першокласників!

З 27.04.2020 і до послаблення карантинних заходів прийом заяв до 1-х класів 2020-2021 року буде здійснюватися в дистанційному режимі.
Заяву можна подати на сайті «Електронна реєстрація в заклади загальної середньої освіти» або електронною поштою, надіславши скановану форму заяви та свідоцтва про народження Вашої дитини на електронну адресу школи, що обслуговує Ваш мікрорайон.
Контакти шкіл та інформація про мікрорайони розміщені на сайтах закладів освіти та на сайті відділу освіти за посиланням: www.osvita-konotop.gov.ua
Як подати заяву на вступ дитини до школи на сайті «Електронна реєстрація в заклади загальної середньої освіти»?
Для цього треба:
1. Зайти за посиланням https://school.isuo.org/contact
2. Ознайомитися з інструкцією – Інструкція для батьків. Електронна реєстрація в заклади загальної середньої освіти.
3. Зареєструватися.
4. Обрати школу, яка обслуговує Ваш мікрорайон.
5. Створити заяву, внісши необхідну інформацію, та зберегти її.
6. Дочекатися повідомлення електронною поштою про прийняття заяви.

Як подати заяву на вступ дитини до школи електронною поштою?
Надіслати сканкопію зави про зарахування на електронну пошту обраного закладу загальної середньої освіти за встановленим зразком, сканкопію свідоцтва про народження дитини та дочекатися повідомлення про прийняття Вашої заяви.

Що робити, якщо немає можливості подати заяву вищевказаними способами?
Дочекатися послаблення карантинних заходів та подати необхідні документи особисто до 12.06.2020.

Звертаємо увагу, що остаточне зарахування дітей до закладу буде здійснюватися виключно на підставі оригіналів документів, поданих особисто після закінчення карантину:
– заява встановленого зразка одного з батьків, подана особисто з пред`явленням документа, що посвідчує особу заявника;
– копія свідоцтва про народження дитини (під час подання копії пред`являється оригінал);
– оригінал медичної довідки встановленої форми.

Наголошуємо на Вашій відповідальності за повноту і достовірність усієї інформації та всіх документів, що подаються до закладу.

Просимо не хвилюватися, якщо щось не виходить. Для отримання консультації телефонуйте за номером, який надає для зв’язку школа Вашого мікрорайону, або у відділ освіти за номером 6 60 17.

24.04.2020р.

Світлина від Наталії Бутової.

23.04.2020р. 

Шукаєте, як підготувати дитину до школи в умовах карантину? Для вас відкрито новий 0-й клас у Віртуальній школі “Ранок”

У програмі майбутніх першокласників навчання грамоти, математика, розвиток мовлення та логічного мислення, музичне та образотворче мистецтво, рухливі та дидактичні ігри.

Долучайтеся до перегляду онлайн кожного понеділка, середи та п’ятниці о 9-30 або у запису в зручний час на YouTube на каналі Електронні книги “РАНОК” : https://www.youtube.com/channel/UCeFZd8UVIhapGoVVcpN6HDQ

Перша трансляція вже цієї п’ятниці, 24 квітня, о 9-30 за посиланням : https://youtu.be/3IG-PUfEnz

                             ВАЖЛИВО!

Загальнонаціональний карантин продовжено до 11 травня – відповідне рішення Уряд ухвалив сьогодні. Всі заклади освіти продовжують працювати з використанням технологій дистанційного навчання.

Інформацію про всі зміни в освітніх процесах, які відбуваються через карантин та відповіді на найбільш поширені запитання можна знайти на спеціальному інфоресурсі – http://mon-covid19.info   Докладніше: bit.ly/2KnQjca

22.04.2020р.

Віртуальна платформа емоційної підтримки Моніторингового центру КМДА з протидії COVID-19

Дитячий садок онлайн

Шановні батьки! З 20 квітня відбувається цілодобова робота над запуском для Вас та Ваших діток Дитячого садочку онлайн на час вимушеного карантину.

Починаючи з 23 квітня (Четвер), щодня, з Понеділка по П’ятницю, окрім святкових днів, Ваші діти матимуть можливість відвідувати на сайті Освітнього Хабу міста Києва онлайн:

 •  10.00 – Розвиваючі заняття
 •  11.00 – Англійська для дітей
 •  12.00 – Казка-йога

Всі заняття будуть також доступні у запису.

https://moncenter.eduhub.in.ua/

21.04.2020р. ШАНОВНІ   БАТЬКИ!

До Вашої уваги пропонуємо посилання на адреси цікавих сайтів, які допоможуть Вам знайти відповіді на проблемні запитання щодо розвитку і  виховання Ваших малюків,  урізноманітнити дозвілля Ваших дітей разом з Вами, підібрати цікаві та пізнавальні вправи для Ваших малюків для занять вдома.

Емоційне вигоряння батьків: що це таке і як його уникнути?

http://dityinfo.com/simeine-dozvillya/emociine-vigoryannya-batkiv-szo-ce-take-i-yak-iogo-uniknuti.html

 

Український логопедичний сайт для батьків, які піклуються мовленнєвим розвитком своєї дитини, та для логопедів

Натисніть http://www.logopedia.com.ua/

Розвиток дитини – сайт для розумних батьків

Натисніть  тут:http://childdevelop.com.ua/

Сучасні вірші для дітей українською мовою

Натисніть тут:http://virshi-dlya-ditej.blogspot.com/2015/09/blog-post_9.html

Дитячий портал “Пустунчик”

Натисніть  тут http://pustunchik.ua/ua

 

Дитячий психолог! Перший український сайт для батьків та дитячих психологів.

Натисніть  тут:http://dytpsyholog.com/

 

Авторський сайт про виховання дітей від народження до 7 років!

Натисніть тут:http://doshkolyata.com.ua/\

Українська дитяча онлайн бібліотека!

Натисніть  тут:http://ditky.in.ua/

Натисніть тут:http://levko.info/

Натисніть тут: http://mama-tato.com.ua/

Натисніть тут: http://www.posnayko.com.ua/pages/kids.html

Натисніть тут: http://www.komarovskiy.net/

Натисніть тут: http://www.mamynesonechko.in.ua/

Сайт «Нашим діткам»

Натисніть тут:http://www.nosiki.cv.ua/

17.04.2020р. ТИЖДЕНЬ БЕЗПЕКИ ДИТИНИ

Увага: вогонь!

Щоб уникнути пожежі, потрібно дотримувати правил пожежної безпеки:

 • Зберігайте сірники в місцях, недоступних дітям.
 • Не дозволяйте дітям розводити багаття.
 • Не дозволяйте самостійно вмикати електроприлади, використовуйте «безпечні розетки».
 • Не дозволяйте самостійно вмикати газові прилади, пояснюйте дітям небезпеку, яку вони несуть.
 • Не допускайте перегляд телепередач, користування комп’ютером за відсутності дорослих.
 • Не залишайте менших дітей без нагляду, особливо біля пожеженебезпечних джерел.
 • Не вмикайте електроприлади з пошкодженим дротом чи струмоприймачем.
 • Не нагрівайте лаки або фарби на відкритому вогні.
 • Не захаращуйте шляхи евакуації.
 • Не зберігайте на балконі легкозаймисті речовини.
 • Не сушіть речі над газовою плитою.
 • Не влаштовуйте піротехнічні заходи з балкону та поруч з будинком.
 • Навчайте свою дитину користуватись вогнем та дотримуйте правил пожежної безпеки.

Шановні батьки!
Ставтесь негативно до ігор дітей з вогнем! Роз’яснюйте, що їхні пустощі з вогнем можуть стати причиною пожежі. У разі виникненні пожежі негайно викликайте пожежників, телефонуйте за номером «101»!

Правила дій при виявленні підозрілих та вибухових пристроїв

ДСНС України нагадує громадянам правила дій при виявленні підозрілих та вибухових пристроїв

Шановні громадяни! У зв’язку з загостренням ситуації у Донецькій та Луганській областях, Державна служба України з надзвичайних ситуацій звертається до вас з проханням бути пильними та завжди пам’ятати основні правила дій при виявленні підозрілих та вибухових пристроїв під час новорічних свят.

Для того, щоб вирізнити вибухові пристрої з-поміж усіх інших, варто запам’ятати їхні характерні ознаки:

– предмети є незнайомими або незвичними для цієї обстановки чи території;

– наявність звуків, що лунають від предмету (цокання годинника, сигнали через певний проміжок часу), миготіння індикаторної лампочки;

– наявність джерел живлення на механізмі або поряд з ним (батарейки, акумулятора тощо);

– наявність розтяжки дротів, або дротів, що тягнуться від механізму на велику відстань;

– предмет може бути підвішений на дереві або залишений на лавці.

Найчастіше вибухові пристрої можна виявити у місцях масового перебування людей. Тому, якщо ви побачили підозрілий предмет на вулиці:

– негайно зателефонуйте до Служби порятунку за номером 101 або у відділення міліції за номером 102;

– попередьте перехожих про можливу небезпеку;

– очікуючи на прибуття рятувальників, огородіть чимось небезпечне місце та відійдіть від знахідки на безпечну відстань (100 м). Для огородження скористайся будь-якими підручними матеріалами: гілками, мотузками, шматками тканини, камінням тощо.

Якщо ви перебуваєте у громадському транспорті та інших місцях скупчення людей вам необхідно бути особливо уважними та дотримуватись таких правил:

– звертайте увагу на залишені сумки, портфелі, згортки чи інші предмети, у яких можуть бути заховані саморобні вибухові пристрої;

– у разі виявлення підозрілого предмета негайно кнопкою виклику водія, переговорним пристроєм чи іншим способом повідомте про знахідку водія чи правоохоронців;

– не відкривайте знайдені пакети чи сумки, не чіпайте їх та повідомте людей довкола про можливу небезпеку.

Категорично забороняється:

– торкатися предмету і пересувати його;

– користуватися засобами радіозв’язку, мобільними телефонами (вони можуть спровокувати вибух);

– заливати його рідинами, засипати грунтом або чимось його накривати;

– торкатися підозрілого пристрою та здійснювати на нього звуковий, світловий, тепловий чи механічний вплив, адже практично всі вибухові речовини отруйні та чутливі до механічних, звукових впливів та нагрівання.

Якщо лиха не вдалося оминути і стався вибух, дуже важливо не втратити контроль та не піддаватися паніці:

– спробуйте заспокоїтися та уточнити ситуацію;

– ні в якому разі не користуйтеся відкритим вогнем;

– зі зруйнованого приміщення слід виходити обережно, не торкаючись пошкоджених конструкцій та дротів;

– при задимленні обов’язково захистить органи дихання змоченою хусткою, шматком тканини чи рушником;

– по можливості та наявності необхідних знань і навичок надайте першу домедичну допомогу постраждалим;

‑ дочекайтеся прибуття представників аварійно-рятувальних служб та у подальшому дійте за їх вказівками;

– якщо вибух стався у громадському транспорті, вам необхідно, насамперед, виконувати всі команди водія чи команди, які оголошуються дистанційно.

Пам’ятайте! Одна з основних причин нещасних випадків, пов’язаних з вибуховими пристроями – грубе порушення елементарних правил безпеки. Знешкодити вибуховий пристрій або локалізувати вибух можуть лише підготовлені спеціалісти після виведення людей із небезпечної зони.

При виявленні підозрілого предмета, негайно повідомте про це Службу порятунку за номером 101 та правоохоронні органи за номером 102.

Правила безпеки при користуванні електроприладами:

1. Перед вмиканням електроприладу необхідно візуально перевірити електрошнур на наявність механічних пошкоджень.
2. Електроприлад повинен бути надійно заземлений згідно з правилами установки приладу.
3. Забороняється працювати з електроприладом вологими руками.
4. Не можна залишати електроприлад без нагляду на довгий час, після закінчення роботи перевірити, чи все вимкнено.
5. Не можна користуватися електроприладами без нагляду дорослих.
6. При виявленні або виникненні несправності в електроприладі негайно викликати електрика, що обслуговує прилад.
7. Категорично заборонено виконувати будь-які ремонтні роботи самостійно.
8. Не користуватися саморобними електричними приладами.
9. Якщо в квартирі полум’я, або чути запах диму, горілої ізоляції, потрібно негайно повідомити про це дорослим.
10. Якщо вдома нікого немає, негайно телефонуйте за номером 01; потім кличте на допомогу сусідів.
11. Ніколи не гаси електроприлади водою.

«Увага! Дорога! »

Шановні   дорослі  , мами й тата!  Кращий спосіб зберегти своє життя і життя своєї дитини на дорогах — дотримуватися правил дорожнього руху! Виховання у дітей навичок безпечної поведінки на вулицях міста — дуже важлива проблема. Ви можете запитати : навіщо пояснювати дітям особливості руху транспорту, правила переходу вулиці, якщо малюки все одно переходять дорогу, тільки тримаючись за руку дорослого? Може, не варто забивати їм голову цими правилами, поки вони ще не ходять самостійно вулицями, не користуються міським транспортом? Але ми завжди повинні пам’ятати про те, що формування свідомої поведінки — це тривалий процес. Це сьогодні дитина всюди ходить за ручку з мамою, а завтра він стане самостійним пішоходом і пасажиром міського транспорту.

Робота з навчання дітей правилам грамотного і безпечної поведінки на вулицях міста, в міському транспорті повинна бути систематичною. У дошкільному  закладі  ми проводимо бесіди, заняття, ігри, розваги, виставки на дану тему. Але цього мало — практичне застосування цих знань цілком лягати на ваші плечі. Єдність наших і ваших вимог до дітей — це умова безпеки наших дітей! Діти завжди поруч з нами, вони дивляться на нас, наслідують нам. Вони наше життя, наше продовження, наш сенс зберегти наше майбутнє — наших дітлахів, забезпечити їм здоров’я і життя — головне завдання батьків і всіх дорослих. Лихо, давлячи на газ за кермом своїх автомобілів, переходячи проїжджу частину на червоний сигнал світлофора або взагалі в недозволеному місці, не забувайте, що поруч з вами ваші діти, такі ж учасники дорожнього руху, що повторюють і повністю копіюють зневажливе і часто небезпечне ставлення дорослих до дотриманню правил дорожнього руху. Саме дорослі (батьки) закладають негативні звички порушувати правила безпечної поведінки на дорозі — основу можливої майбутньої трагедії. Батьки повинні твердо засвоїти силу власного прикладу. Ви — об’єкт любові і наслідування для дитини. Це необхідно пам’ятати завжди і тим більше, коли ви робите крок на проїжджу частину дороги разом з малюком. Щоб дитина не потрапила в біду, виховуйте у нього повагу до правил дорожнього руху терпляче, щодня, ненав’язливо. Дитина повинна грати тільки у дворі під вашим наглядом. Він повинен знати: на дорогу виходити не можна. Ви не залякуйте дитину, а спостерігайте разом з ним, пояснюйте, що відбувається з транспортом, пішоходами. Нехай ваш малюк сам приведе вас в дитячий сад і з дитячого саду додому. Ваша дитина повинна знати:

— На дорогу виходити не можна;

— Дорогу можна переходити тільки з дорослими, тримаючись за руку дорослого;

— Переходити дорогу треба по переходу спокійним кроком

— Пішоходи — це люди, які йдуть вулицею

— Для того щоб був порядок на дорозі, щоб не було аварій, щоб пішохід не потрапив під машину, треба підкорятися світлофору: червоне світло — руху немає, жовте світло — увага, а зелений каже: «Проходьте, шлях відкритий»

— Машини бувають різні (вантажні, легкові); це транспорт. Машинами керують водії. Для транспорту призначене шосе (дорога). Коли ми їдемо в транспорті, нас називають пасажирами. Під час їзди в транспорті не можна висовуватися з вікна.

Дитина вчиться законам дороги, перш за все, на прикладі дорослих. Приклад старших повинен сприяти виробленню у дитини звички вести себе відповідно до Правилами дорожнього руху. Це головний чинник виховання дисциплінованого поведінки на вулиці. Іншими словами, успіх профілактики дитячого дорожнього травматизму залежить від свідомості, особистої культури та дисциплінованості самих батьків. Не залишайтеся байдужими до поведінки на дорозі чужих, чи не ваших дітей. Може , зауваження, зроблене Вами дитині, вчасно простягнута рука допомоги дозволить запобігти можливій  біді.

Шановні батьки  пам’ятайте , що кращий спосіб зберегти своє життя і життя своєї дитини на дорогах — дотримуватися правил дорожнього руху!

ВАЖЛИВО!

Загальнонаціональний карантин, який мав тривати до 3 квітня включно, продовжено на 21 день – до 24 квітня включно. Відповідне рішення Уряд ухвалив сьогодні, 25 березня 2020 року.

Таким чином, усі заклади освіти незалежно від форми власності та сфери управління мають продовжити карантинні заходи до відповідного терміну.

“З огляду на ситуацію у світі, таке рішення було очікуваним. Наразі терміни карантину можуть знову змінитись в залежності від епідеміологічної ситуації в Україні. Цьогорічне ЗНО потрібно буде переносити на більш пізні дати. Однак воно обов’язково відбудеться. Це також змінить терміни проведення вступної кампанії. Наразі ми маємо декілька можливих сценаріїв розвитку подій. Сподіваюсь, що до кінця цього тижня вже зможемо представити їх суспільству з чітким таймінгом”, – зазначив заступник Міністра освіти і науки Єгор Стадний.Також передбачаються зміни у проведенні пробного зовнішнього незалежного оцінювання. Докладна інформація про це буде оприлюднена на сайті МОН завтра, 26 березня 2020 року.

Нагадуємо, що з 12 березня 2020 року рішенням Уряду в Україні було запроваджено карантин для усіх закладів освіти.

15.04.2020р. Поради батькам щодо розвитку мовлення дітей

Мовлення дитини розвивається шляхом наслідування мовлення  людей, що її оточують. Тому малюк повинен чути лише правильне мовлення в сім’ї. Мова батька і матері, всіх членів сім’ї – це перший зразок, який наслідує дитина. Навіть якщо Ви мовчазні від природи – все рівно говоріть з малюком. Супроводжуйте свої дії словами! Озвучуйте будь-яку ситуацію, але лише якщо Ви бачите, що дитина чує і бачить Вас. Не говоріть в порожнечу, дивіться малюку в очі. Це особливо важливо, якщо Ваш нащадок надмірно активний і постійно рухається. Завжди підтримуйте прагнення дитини до спілкування, вислуховуйте її уважно, не обривайте. Відповідайте на всі питання спокійно, неквапливо, чітко, виразно, середньої сили голосом, правильно виголошуйте звуки і слова – це допоможе малюку швидше опанувати правильне мовлення.

Поважайте дитину! У ті моменти, коли малюк говорить, вимикайте гучну музику, дайте йому можливість чути себе і Вас. Не наслідуйте неправильне мовлення дитини, не сюсюкайте з нею. Говоріть простими словами, короткими фразами, дотримуйте паузи між фразами, тоді і діти, наслідуючи Ваше мовлення, навчаться правильно говорити.

Не допускайте у дітей швидкого мовлення. Некваплива, правильна, чітка вимова запобігає дефектам мовлення. У навчанні і розвитку мови дітей створюйте ігрові ситуації. Читайте малюку хороші вірші, казки, розповіді; перечитуйте їх по декілька разів, діти краще сприймають знайомі тексти. Не перенавантажуйте дитину мовленнєвим матеріалом, не давайте дітям молодшого віку заучувати довгі вірші, при виборі книг користуйтеся порадами вчителів, вихователів, логопедів.

Звертайте особливу увагу на розвиток дрібної моторики – точних рухів пальців рук. Моторика тісно пов’язана з розвитком мовлення. Ліплення, малювання, ігри з дрібними предметами – все це допоможе мовленню, а в майбутньому і в опануванні письма. Будьте терплячі, поблажливі, обережні. Пам’ятайте: лише Ви і Ваша віра в сили і здібності дитини можуть допомогти їй. Активно радійте успіхам малюка, частіше хваліть його!

   

13.04.2020р. Як розвивати мовлення дітей  за допомогою художніх творів

Наукові дослідження останніх років свідчать, що сучасні діти мають чимало проблем з розвитком мовлення: Постійно зростає кількість малюків, які до трьох років не розмовляють, а спілкуються за допомогою окремих вигуків і жестів. Як наслідок, у цих дітей виникають логопедичні проблеми: порушення звуковимови, нечітка дикція, їхнє мовлення є незрозумілим для оточуючих.

Чому діти не розмовляють?

Однією з причин цього явища є те, що батьки мало уваги приділяють розвитку мовлення дітей, мало спілкуються з ними і майже не читають їм.

Що робити?

Усім відомо, що малюки навчаються говорити, наслідуючи мовлення дорослих. Найкращі зразки для наслідування містять твори художньої літератури. Багаторазове повторення знайомих творів стимулює дитину до запам’ятовування, а надалі – до відтворення окремих слів, речень і навіть цілих текстів. Уже наприкінці першого року життя під час слухання добре знайомого твору малюк може повторювати за дорослим нескладні рухи, окремі вигуки і слова. Навіть якщо дитина ще не вимовляє слова, не припиняйте подібні заняття. Це означає, що малюкові потрібен час для кращого засвоєння цієї гри.

Що читати?

Для розвитку мовлення дітей кінця першого – початку другого років життя добирають невеликі за розміром віршовані та прозові твори – колискові, забавлянки, казки. Наприклад:

КОЗА

Кізонька рогата,
Сива, бородата!
Розкажи нам, де була?
Що ти їла, що пила?
Подружись із нами.
Та не бийсь рогами:
М-мме.

(Марія Познанська)

ХОДИТЬ КІТ ПО ГОРІ

Ходить кіт по горі,
Носить сон в рукаві,
Всім дітям продає,
Василькові так дає.

Як читати дитині вірші?

 1. Дорослий читає напам’ять вірш, супроводжуючи його відповідними діями з предметами. Наприклад:

ПІШОВ КОТИК У ЛІСОК, У ЛІСОК

Пішов котик у лісок, у лісок, (Дорослий показує дитині котика, який іде.)

Знайшов котик поясок, поясок, (Котик знаходить поясок.)

За люлечку прив’язав, прив’язав, (Прив’язує поясок до колиски.)

Та дитину покачав, покачав. (Котик колихає колиску з лялькою.)

Буде дитя міцно спати. (Дорослий з’єднує дві долоні під щокою і заплющує очі.)

Котик люльку колисати. (Котик колисає люльку з лялькою.)

Читаючи вірш, потрібно називати ім’я дитини.

 1. Дорослий кілька разів читає вірш і повторює відповідні дії.
 2. Наступного дня дорослий повторює вірш, а дитині пропонує виконувати дії з іграшками. Дорослий стимулює дитину до відтворення слів, що римуються: робить паузи, а малюк доповнює їх потрібними словами.

Пішов котик у лісок, у лісок,

Знайшов котик… (поясок, поясок),

За люлечку прив’язав, прив’язав

Та дитину… (покачав, покачав).

Буде дитя міцно спати,

Котик люльку… (колисати).

 1. Коли дитина буде впевнено доповнювати рядки вірша, кількість пропущених слів потрібно поступово збільшувати:

Пішов котик у… (лісок, у лісок),

Найшов котик… (поясок, поясок),

За люлечку… (прив’язав, прив’язав)

Та дитину… (покачав, покачав).

Буде дитя міцно… (спати),

Котик люльку… (колисати).

Як розповідати дитині казки?

Розглянемо на прикладі казки «Курочка Ряба».

 1. Дорослий розглядає з дитиною книгу «Курочка Ряба», показує і називає всіх персонажів.
 2. Дорослий розповідає напам’ять казку, супроводжуючи показом іграшок або ілюстрацій, вміщених У книзі.

КУРОЧКА РЯБА

Жили собі дід та баба, була в них курочка Ряба. Знесла курочка яєчко.

Дід бив-бив – не розбив, баба била-била – не розбила.

Мишка бігла, хвостиком зачепила, яєчко покотилося упало та й розбилося.

Дід плаче, баба плаче, а курочка кудкудаче:

– Не плачте, діду, не плачте, бабо, я знесу вам яєчко, та не просте, а золоте.

 1. Наступного дня дорослий повторює казку, а потім пропонує дитині показати на малюнках персонажів:

– Покажи, де баба. Покажи діда.

А це хто? (Показує на курочку, потім на мишку.)

А це що? (показує на яйце)

Яєчко покотилося і … (Бух! Упало, розбилося).

Що робить дід? Він плаче. Покажи, як дід плаче (А-а-а.)

Що робить баба? Вона плаче. Покажи, як баба плаче. (А-а-а)

Далі дорослий закінчує казку сам.

 1. Коли дитина добре засвоїть зміст казки, дорослий залучає її до спільного переказу:

Курочка Ряба

Жили собі дід та … (баба), була в них курочка … (Ряба). Знесла курочка … (яєчко).

Дід бив-бив –  … (не розбив), баба била-била – … (не розбила).

Мишка бігла, хвостиком … (зачепила), яєчко покотилося, упало та й … (розбилося).

Дід … (плаче), баба … (плаче), а курочка кудкудаче:

– Не плачте, … (діду), не плачте, … (бабо), я знесу вам яєчко, та не просте, а … (золоте).

У такий самий спосіб можна ознайомити дитину з українською народною казкою «Ріпка».

10.04.2020р. Розвиваємо таланти: рекомендації батькам

В умінні помічати найдрібніші деталі в поведінці дитини батькам немає рівних. Вони безпомилково визначають за обличчям трирічної дитини, що вона погано спала вночі, або помічають підозрілий запах від підлітка, який повернувся з вечірки. Саме ця здатність допоможе розкрити таланти та здібності малюка. Однак для цього необхідно дотримуватися кількох рекомендацій:

Відзначайте маленькі здібності дитини, а не тільки ті, що кидаються в очі.

 • Постійно цікавтеся у вихователів, тренерів і друзів дитини, що в неї виходить найкраще.
 • Ставте малюкові запитання на кшталт: «Що було б, якби…».
 • Діти повинні спробувати себе в різних заняттях, не зупиняючись відразу на одному.

Дотримуючись даних порад, ви можете отримати повну інформацію про приховані таланти вашої дитини.

Чому важливо бачити маленькі здібності малюка

Напевно, протягом життя ви зустрічали людей, які досягли неймовірних результатів в одній зі сфер: у навчанні (відмінники в школі), спорті (найшвидший бігун) або в мистецтві (найталановитіший співак). Вони виділялися на тлі інших, їх здібності здавалися чимось на зразок Божого дару.

Багато батьків вірять, що очевидні таланти – найбільш важливі. Це не так. Важливо, щоб дитина розвивала навіть найменші здібності. Так, здатність розпізнавати емоції інших людей не менш важлива, ніж уміння добре грати у футбол. Вона дала світу багатьох талановитих психотерапевтів, учителів і менеджерів.

Якщо дитина обожнює грати з ляльками й розігрувати справжні сцени з їх участю, це може бути не менш важливим, ніж художня обдарованість. Завдяки цьому багато людей стали успішними письменниками, акторами та фахівцями інших сфер.

Як мандрівник серед мільярдів зірок у нічному небі шукає Полярну зірку, яка вкаже йому шлях, так і батьки повинні звертати увагу на найменші дії, слова й емоції малюка, щоб визначити його природні здібності. Коли ви помітите найменшу здібність, запитайте себе: «Як моя дитина може максимально її розвинути? Що я можу зробити для того, щоб вона із задоволенням розвивала свої здібності? Як вона зможе використовувати цю здатність у житті?»

Допомога найближчого оточення в розвитку дитячих талантів

У дитячому садочку, у дворі й під час різних занять дитину оточує багато інших людей – як однолітків, так і дорослих. Ми часто радимося з вихователями, тренерами та іншими дорослими про те, як розвинути її здібності. Ми схильні порівнювати досягнення нашого малюка з досягненнями інших.

Вихователі та тренери зазвичай розповідають нам про те, в чому дитина недостатньо сильна. Якщо акцентувати увагу тільки на цьому, ми не зосереджуємо увагу на її здібностях. Проявіть ініціативу й самі запитайте, що найкраще виходить у малюка. Пам’ятайте, що навіть найменше зауваження вихователя або тренера про те, що дитина сильна в чому-небудь, може свідчити про наявність у неї певного таланту.

Чого ваша дитина може вас навчити

Користуючись великим життєвим досвідом і знаннями, ви можете багато чого навчити свого малюка. Наприклад, ви можете допомогти йому зрозуміти, що його сьогоднішні дії впливають на майбутнє життя. На жаль, бажання у всьому керувати діями дитини не дають нам сконцентруватися на її справжніх бажаннях і потребах.

У цей же час думки й почуття дитини з приводу її занять поза домом можуть багато чого сказати про те, до чого вона схильна. Запитайте дитину: «Що ти відчувала, коли..?», «Чому в тебе виникли такі почуття?», «Чи можеш навести приклад?», «Що тобі сподобалося найбільше?», «Що тобі не сподобалося?» Не перевантажуйте дитину питаннями відразу ж після закінчення певного заняття.

Розвиваючись, діти схильні спиратися на свій власний досвід. Тому звертайте увагу на те, щоб ваші питання не виглядали для малюка глузливо. Згодом він зможе розвинути свою здатність пояснювати почуття. Чим більше ваша дитина буде розповідати, тим краще ви зможете зрозуміти її здібності й допомогти в їх розвитку.

Як пояснення та практика допомагають розкрити таланти дитини

Світ дорослих вимагає, щоб люди вибирали собі сферу діяльності й діяли логічно. Практика й пояснення розцінюються як заняття для дітей, а від дорослих чекають конкретних дій і готовності до різних ситуацій. Людина потребує пояснення та практики все життя, однак батьки намагаються розвивати таланти дитини за дорослим зразком: знаходять те, в чому вона особливо сильна, і відразу ж починають розвивати цю здатність.

Найкраще, що ви можете зробити для своєї дитини – дозволити їй пробувати себе в різних заняттях, видах спорту й мистецтва. Згодом вона зможе самостійно вирішити, чим займатися. Ви повинні переконати малюка в тому, що він може сам приймати рішення, але йому потрібно присвятити час тому, щоб знайти заняття, яке максимально відповідає його здібностям.

Батьки часто здійснюють зайвий тиск на дитину, обмежуючи її у виборі занять. Тільки можливість пробувати себе в різних сферах набагато важливіша. Діти можуть мати здібності до занять, якими потрібно починати займатися з раннього віку (наприклад, деякі види спорту). Ви повинні бути впевнені в тому, що такий вибір позитивно позначиться на розвитку малюка в довгостроковій перспективі. Не покладайтеся лише на думку тренера, беріть до уваги й те, як це допоможе дитині стати цілеспрямованим і впевненим у собі дорослим.

Розвиток талантів дитини – тривалий процес. Весь цей час батьки повинні бути уважними до потреб дитини. На цьому шляху необхідно зберігати дружні стосунки з дитиною й підтримувати її. У майбутньому вона буде вам дуже вдячна.

08.04.2020 р. ЯК НАВЧИТИ ДИТИНУ ПРАВИЛЬНО ТРИМАТИ ОЛІВЕЦЬ АБО РУЧКУ: 6 ДІЄВИХ СПОСОБІВ

Питання, як правильно тримати ручку при письмі, зазвичай виникає перед батьками, коли дитині виповнюється 5 або 6 років. Але фахівці переконані, що приступати до навчання потрібно набагато раніше, щоб першокласнику не довелося переучуватися в авральному режимі.

Маленька дитина намагається взяти олівець найбільш зручним для себе чином, найчастіше в кулак. Однак ситуація ускладнюється тим, що подібна звичка швидко вкорінюється, тому тип тримання письмового приладдя зберігається на все життя. Природно, страждає дитячий почерк, однак це не найважливіша проблема. При неправильному положенні письмового аксесуара у дитини втомлюється рука при роботі, знижується швидкість письма, може страждати постава, посилитися викривлення хребта.

Існує кілька нескладних методик, за допомогою яких можна привчити дитину правильно тримати ручку або олівець. Причому приступати необхідно в самому ранньому віці, коли карапуз вперше бере в долоні брязкальце, ложку або крейда.

Чому виникають помилки?

Ситуація, коли дитина неправильно тримає ручку, олівчик, фломастери під час письмових робіт, досить поширена. Звідки ж береться подібна проблема? Ця звичка формується в ранньому віці, ще задовго до вступу до школи.

Все може початися з того періоду, коли дитина зацікавиться брязкальцем, утримуючи її в ручці. Потім настає черга пензликів, м’яких олівців, якими малюк зображує каракулі на альбомних аркушах. Крім того, навичка утримування письмового приладдя формується за рахунок роботи з пластиліном або спеціальним тестом. Правильні щипки і ліплення відбуваються правою рукою, при цьому використовуються великий, вказівний і середній пальчики.

З 4-річного віку необхідно спостерігати за тим, як дитина малює. Одні малюки утримують олівець в кулачку. Інші ж з надмірною силою здавлюють олівець.

Не можна пускати процес формування захоплення на самоплив. Якщо дитина буде тримати фломастери так, як йому хочеться, то в школі його доведеться переучувати. Чим раніше буде сформований правильне захоплення, тим легше першокласник зможе адаптуватися до школи.

На 6-му році життя діти вже повинні вміти користуватися олівцем, навіть якщо це просто малювання візерунків в прописах або креслення друкованих букв. Причому батькам потрібно постійно стежити за правильністю тримання олівця, щоб попередити переучування.

Які ризики виникають неправильне тримання олівця?

Як вже було зазначено, невірне захоплення письмового приладдя може призвести до проблем зі здоров’ям у дитини. Найнебезпечніші небажані наслідки – погіршення зору, викривлення хребетного стовпа через неправильне сидіння за столом.

Навіть якщо подібні неприємні ускладнення і не виникнуть у дитини, він просто стане швидше втомлюватися при письмових роботах, штрихування або кресленні. А це зможе негативно відбитися на шкільної успішності і психологічної адаптації.

Як тримати ручку при письмі?

Головний нюанс – це розташування пальців. Праворука людина бере письмовий атрибут наступним чином: ручка кладеться на верхній відділ середнього пальчика, а вказівний утримує ручку зверху. Великий пальчик розташовується зліва.

У ліворуких людей захоплення дзеркальне: ручка розташовується на верхній частині середнього пальчика лівої руки, вказівний утримує предмет зверху, а великий – з правого боку.

Перевірити вірність захоплення можна, якщо підняти вказівний палець. Письмове приладдя залишилася на місці і навіть не поворухнулася? Значить, дитина тримає ручку вірно.

До решти пальчикам особливих вимог не висувають. Безіменний і мізинчик можна розташовувати будь-яким зручним для маленького писаря чином. Зазвичай їх притискають до долоньці.

Щоб дитина остаточно зрозумів, як правильно тримати олівець при листі і малюванні, фахівці рекомендують нагадувати малюкові про наступні правила:

 • олівець кладеться рівно на подушку кінцевого відділу середнього пальчика;
 • всі три пальчика, який беруть участь в утриманні предмета, як ніби закругляются;
 • два інших пальчика згинаються і притискаються до долоні;
 • вся кисть руки повністю розслаблена;
 • ідеальна позиція – пальчики розташовуються вище півтора сантиметрів від кінчика ручки або олівця;
 • в процесі написання букв або малювання мізинчик може торкатися до поверхні столу.

Регулярне повторення цих правил дозволить поставити правильний захоплення письмового приладдя вже до старшого дошкільного віку, що дозволить не витрачати час і нерви на переучування.

6 способів, як навчити дитину правильно тримати ручку

Не всі батьки знають, яка методика є найбільш ефективною в справі навчання дітей оптимальному загарбання пишуть аксесуарів. Фахівці виділяють кілька простих способів, які відрізняються універсальністю (підходять для всіх дітей) та ефективністю (діють практично в 100% випадків).

Батькам залишилося лише вибрати найбільш підходящу методику і почати навчальний процес.

ЗАХОПЛЕННЯ ПІНЦЕТОМ

Щоб привчити малюка правильно тримати олівець в руці, необхідно скористатися пінцетним захватом. Це одна з найбільш простих і наочних методик утримання олівців. Вправа виглядає наступним чином: малюк тримає олівець трьома головними пальчиками за верхній кінчик, а нижнім ставить його перпендикулярно поверхні столу. Потім пальці плавно рухаються вниз, поки вони самі не займуть ідеальне положення, необхідне при письмі.

СЕРВЕТКОВИЙ МЕТОД

Щоб дитячі пальці змогли прийняти правильне положення, необхідно заздалегідь запастися половинкою серветки і олівцем. Серветку потрібно скласти в 4 рази, після чого малюк притискає її до долоні мізинчик і безіменним пальцем. «Робочі» пальці дитина випрямляє і бере ними письмову приналежність, як ми описували вище. Затиснуті пальчики вже не будуть «заважати» правильному захопленню.

ДАРТС

Дитині в 5 або 6 років можна запропонувати метати дротики, щоб знайти правильно поставлений захоплення. Виявляється, дартс не просто захоплююча гра, але і своєрідний тренажер, що допомагає зрозуміти принцип утримування письмового приладдя. Метод тримання дротиків трьома пальцями аналогічний захоплення олівця або ручки. Тому щоразу, коли дитина сідає за пропис або зошит, нагадуйте, що письмовий предмет потрібно брати, як ігрову приналежність.

КРЕЙДА

Крейда – ще один непоганий варіант для навчання правильному утриманню олівця. Попередньо пастель необхідно розламати на шматочки, довжина яких не перевищує трьох сантиметрів. Такі невеликі дрібні діти не зможуть заховати в кулаці, тому їм доведеться утримувати пастель виключно трьома пальцями. Позаймавшись з крейдою, дитина без проблем зможе перейти на більш дорослі пишуть аксесуари.

МІТКА НА ПАЛЬЧИКУ

Якщо малюк все одно не розуміє, як правильно тримати звичайну ручку, слід скористатися найпростішої методикою, яка передбачає малювання точки на тому місці середнього пальця, де повинен лежати олівець. Аналогічну позначку (або плюс, рису) необхідно поставити на письмового приладдя, відступивши півтора сантиметра від вістря грифеля. Дитині пояснюється, що ці дві точки повинні співпасти для отримання ідеального захоплення.

«БАЮ-БАЙ», РУЧКА

Правильно утримувати олівець або ручку зовсім маленькій дитині допоможе цікавий ігровий метод, при цьому зовсім неважливо, правий або лівий захоплення воліє малюк. Крихітці розповідають, що олівчик втомився і хоче спати, йому потрібно допомогти лягти в «ліжко». Під його голову кладуть «подушку», а поверх накривають «ковдрою». Пояснюємо: «ліжко» – середній пальчик, «подушка» – вказівний, «ковдрочку» – великий. Можна навіть скласти казкову історію про олівчик і пальці.

НАСАДКА НА ОЛІВЕЦЬ В ЯКОСТІ НАВЧАЛЬНОЇ МЕТОДИКИ

Проблема навчання письма турбує також і виробників аксесуарів для письма. У канцелярських відділах батьки можуть придбати особливі насадки, які виконані у вигляді звіряток. У цих пристроях є спеціальні невеликі виїмки і поглиблення. Якщо гумка-насадка надіта на ручку, то дитина просто не зможе захопити друкарську приналежність неправильно. У мережі можна знайти багато позитивних відгуків про таку приналежності, як ручка-тренажер для навчання правильному захопленню. Виглядає аксесуар як рибка зі спеціальними заглибленнями. Виробники і батьки заявляють, що подібний тренажер здатний навіть виправити почерк у дитини.

Крім того, приладдя для письма виконані з легкого м’якого матеріалу, а їх забарвлення дарує дітям гарний настрій, що також важливо при вирішенні питання, як навчити дитину правильно тримати олівець.

За допомогою вищезазначених правил і рекомендацій батьки зможуть розвинути тонку моторику пальчиків і з легкістю навчити дитину правильного положення пальців при здійсненні письмової роботи.

Таким чином, питання, як навчити дитину тримати олівець чи ручку, рано чи пізно постає перед кожним батьком. Однак вирішується ця проблема досить просто, але тільки якщо проявляти терпіння і враховувати особливості малюка.

06.04.2020р. Розвиваємо таланти: рекомендації батькам

В умінні помічати найдрібніші деталі в поведінці дитини батькам немає рівних. Вони безпомилково визначають за обличчям трирічної дитини, що вона погано спала вночі, або помічають підозрілий запах від підлітка, який повернувся з вечірки. Саме ця здатність допоможе розкрити таланти та здібності малюка. Однак для цього необхідно дотримуватися кількох рекомендацій:

 • Відзначайте маленькі здібності дитини, а не тільки ті, що кидаються в очі.
 • Постійно цікавтеся у вихователів, тренерів і друзів дитини, що в неї виходить найкраще.
 • Ставте малюкові запитання на кшталт: «Що було б, якби…».
 • Діти повинні спробувати себе в різних заняттях, не зупиняючись відразу на одному.

Дотримуючись даних порад, ви можете отримати повну інформацію про приховані таланти вашої дитини.

Чому важливо бачити маленькі здібності малюка

Напевно, протягом життя ви зустрічали людей, які досягли неймовірних результатів в одній зі сфер: у навчанні (відмінники в школі), спорті (найшвидший бігун) або в мистецтві (найталановитіший співак). Вони виділялися на тлі інших, їх здібності здавалися чимось на зразок Божого дару.

Багато батьків вірять, що очевидні таланти – найбільш важливі. Це не так. Важливо, щоб дитина розвивала навіть найменші здібності. Так, здатність розпізнавати емоції інших людей не менш важлива, ніж уміння добре грати у футбол. Вона дала світу багатьох талановитих психотерапевтів, учителів і менеджерів.

Якщо дитина обожнює грати з ляльками й розігрувати справжні сцени з їх участю, це може бути не менш важливим, ніж художня обдарованість. Завдяки цьому багато людей стали успішними письменниками, акторами та фахівцями інших сфер.

Як мандрівник серед мільярдів зірок у нічному небі шукає Полярну зірку, яка вкаже йому шлях, так і батьки повинні звертати увагу на найменші дії, слова й емоції малюка, щоб визначити його природні здібності. Коли ви помітите найменшу здібність, запитайте себе: «Як моя дитина може максимально її розвинути? Що я можу зробити для того, щоб вона із задоволенням розвивала свої здібності? Як вона зможе використовувати цю здатність у житті?»

Допомога найближчого оточення в розвитку дитячих талантів

У дитячому садочку, у дворі й під час різних занять дитину оточує багато інших людей – як однолітків, так і дорослих. Ми часто радимося з вихователями, тренерами та іншими дорослими про те, як розвинути її здібності. Ми схильні порівнювати досягнення нашого малюка з досягненнями інших.

Вихователі та тренери зазвичай розповідають нам про те, в чому дитина недостатньо сильна. Якщо акцентувати увагу тільки на цьому, ми не зосереджуємо увагу на її здібностях. Проявіть ініціативу й самі запитайте, що найкраще виходить у малюка. Пам’ятайте, що навіть найменше зауваження вихователя або тренера про те, що дитина сильна в чому-небудь, може свідчити про наявність у неї певного таланту.

Чого ваша дитина може вас навчити

Користуючись великим життєвим досвідом і знаннями, ви можете багато чого навчити свого малюка. Наприклад, ви можете допомогти йому зрозуміти, що його сьогоднішні дії впливають на майбутнє життя. На жаль, бажання у всьому керувати діями дитини не дають нам сконцентруватися на її справжніх бажаннях і потребах.

У цей же час думки й почуття дитини з приводу її занять поза домом можуть багато чого сказати про те, до чого вона схильна. Запитайте дитину: «Що ти відчувала, коли..?», «Чому в тебе виникли такі почуття?», «Чи можеш навести приклад?», «Що тобі сподобалося найбільше?», «Що тобі не сподобалося?» Не перевантажуйте дитину питаннями відразу ж після закінчення певного заняття.

Розвиваючись, діти схильні спиратися на свій власний досвід. Тому звертайте увагу на те, щоб ваші питання не виглядали для малюка глузливо. Згодом він зможе розвинути свою здатність пояснювати почуття. Чим більше ваша дитина буде розповідати, тим краще ви зможете зрозуміти її здібності й допомогти в їх розвитку.

Як пояснення та практика допомагають розкрити таланти дитини

Світ дорослих вимагає, щоб люди вибирали собі сферу діяльності й діяли логічно. Практика й пояснення розцінюються як заняття для дітей, а від дорослих чекають конкретних дій і готовності до різних ситуацій. Людина потребує пояснення та практики все життя, однак батьки намагаються розвивати таланти дитини за дорослим зразком: знаходять те, в чому вона особливо сильна, і відразу ж починають розвивати цю здатність.

Найкраще, що ви можете зробити для своєї дитини – дозволити їй пробувати себе в різних заняттях, видах спорту й мистецтва. Згодом вона зможе самостійно вирішити, чим займатися. Ви повинні переконати малюка в тому, що він може сам приймати рішення, але йому потрібно присвятити час тому, щоб знайти заняття, яке максимально відповідає його здібностям.

Батьки часто здійснюють зайвий тиск на дитину, обмежуючи її у виборі занять. Тільки можливість пробувати себе в різних сферах набагато важливіша. Діти можуть мати здібності до занять, якими потрібно починати займатися з раннього віку (наприклад, деякі види спорту). Ви повинні бути впевнені в тому, що такий вибір позитивно позначиться на розвитку малюка в довгостроковій перспективі. Не покладайтеся лише на думку тренера, беріть до уваги й те, як це допоможе дитині стати цілеспрямованим і впевненим у собі дорослим.

Розвиток талантів дитини – тривалий процес. Весь цей час батьки повинні бути уважними до потреб дитини. На цьому шляху необхідно зберігати дружні стосунки з дитиною й підтримувати її. У майбутньому вона буде вам дуже вдячна.

19.03.2020р.  Як виховати самостійність у дітей

Самостійній та ініціативній дитині легше проявити себе та зарекомендувати з позитивного боку практично в будь-якій сфері життя. Але як навчити дитину самостійності, захистивши при цьому від усіляких небезпек та не зарубавши на корені допитливість, прагнення пізнавати світ та діяти? Для багатьох батьків це питання залишається одним із найбільш непростих у вихованні.

Що таке самостійність

Говорячи про самостійність як про важливу особистісну рису, дитячі педагоги та психологи мають на увазі:

 • Вміння діяти без допомоги оточуючих;
 • Здібність до прийняття рішень та усвідомлення відповідальності за їх наслідки;
 • Вільний прояв своєї думки та позиції, незалежно від можливої реакції інших людей.

А оскільки людина – істота соціальна, важливо виховувати самостійність у дитини із поправкою на відповідність загальноприйнятим нормам поведінки. Тим не менш, основна роль батьків полягає в тому, щоб мінімально втручатися в природне бажання малюка все спробувати і дізнатися. Не перешкоджаючи гармонійному розвитку, вам вдасться виростити сильну, активну та цілеспрямовану особистість.

Особливості формування та виховання самостійності у дітей дошкільного віку

В педагогічній системі М. Монтесорі самостійність розглядається як біологічна риса, що притаманна дитині з перших днів її життя, яку можна вгледіти як в умінні тримати голову (2,5-3 місяці), так і в комунікативних навиках (2-3 роки). Необхідно вчасно виявити перші прагнення до автономності та підтримати їх, заклавши тим самим основу для формування самостійності у дітей.

 1. До досягнення 3-річного віку дитина має оволодіти елементарними навичками самообслуговування: їсти, одягатися/роздягатися, вмиватися, складати речі/іграшки. Також для цього періоду характерний прояв свободи вибору – одежі чи іграшок для прогулянки, улюбленого посуду для їжі, улюблених місць для дозвілля на вулиці.
 2. Виховання самостійності у дітей 3-4 років полягає в тому, аби підтримати бажання проявляти свою незалежність та відтворювати сценки із дорослого життя. Розширте його межі, залучаючи до щоденних справ, які з допомогою казок та ігор трансформуються у захоплюючі пригоди.
 3. Старшим діткам поручайте виконувати щоденні обов’язки, що стосуються всієї родини. У цьому віці приходить усвідомлення власної відповідальності за дії, можливість аналізувати результати та помилки.

Як привчити дитину до самостійності: інструкція для батьків

 • Не квапте малюка, дозвольте йому самому зробити будь-що. Звичайно, зручніше та швидше одягти трирічку, аніж терпляче очікувати, доки він впорається самостійно, але така допомога лише нашкодить у майбутньому;
 • Заохочуйте ініціативу: хваліть за вимиту підлогу (нехай і з калюжами) чи вдягнену самостійно сукню (можливо, задом наперед);
 • Створіть безпечне середовище для розвитку. Замість того, щоб регулярно обмежувати дії дитини пересторогами та заборонами, приберіть всі потенційно небезпечні предмети з дитячого простору;
 • В ситуаціях, що постійно повторюються дозвольте обирати, не забуваючи про відчуття міри. Так, малюк має право обрати футболку із трактором чи тваринами для виходу на вулицю, рис чи картопляне пюре на обід. Відмову їсти суп із котлетою на користь шоколадного батончика коректно відхиліть, аргументуючи свою позицію;
 • Визнайте право на помилку, не сваріть в разі невдачі. Адже тільки в результаті багаторазового повторення та аналізу своїх невдач можна навчитися будь-чому;
 • Дайте зрозуміти, що будь-яка дія має свої наслідки;
 • Використовуйте вербальне підкріплення та вірте у свого малюка. «Злізай, а то впадеш» – подібні фрази відбивають бажання робити будь-що. «Тримайся міцніше, і ти не впадеш» – така риторика вселяє в маленьку людину віру у власні сили.

Запасіться терпінням та на власному прикладі демонструйте бажані приклади поведінки. Не забувайте про ключовий принцип, яким варто керуватися при вихованні цілісної та самостійної особистості, – не «замість дитини», а «разом із дитиною».

17.03.2020р. 

   ПАМ’ЯТКИ ДЛЯ БАТЬКІВ ПО ТРУДОВОМУ ВИХОВАННЮ ДІТЕЙ

 • Той, хто позбавляє дитину посильної для нього праці, прирікає його на фізичне й духовне виродження.
 • Ви прагнете бачити свою дитину сильною, витривалою і загартованою – тренуйте її в різноманітній фізичній праці.
 • Ви прагнете бачити маля розумним і освіченим – змушуйте його щодня виконувати посильні труднощі в розумовій роботі.
 • Ви прагнете бачити дитину завжди веселою і життєрадісною – не дайте їй закиснути в ледарстві й поринути в лінь.
 • Ви прагнете, щоб Ваша дитина мала непохитну волю й мужній характер – не давайте легкі завдання, змушуйте її частіше напружувати свої сили й направляти їх на досягнення мети.
 • Ви бажаєте, щоб Ваша дитина була чуйною, щоб вона була гарним товаришем і вірною іншому – створіть умови,при яких вона щодня працюватиме разом з іншими й повсякденно вчилася допомагати людям.
 • Ви прагнете, щоб Ваша дитина була щасливою людиною – навчіть її різним видам діяльності, зробіть її працьовитою.
 • Виховання є ланцюг безперервних усі вправ, що ускладнюються, у різноманітних видах праці!

Інтерес до праці

 • У правильнім вихованні дитини неминуще значення має праця; у додатку до дитини – посильна праця.
 • Вам зовсім не обов’язково покладати на плечі п’ятирічного маляти збирання всієї квартири, але попросити його витерти вологою ганчіркою пил з підвіконня ви можете цілком.
 • Дитина може допомагати при збиранні (а у своїй кімнаті стежити за порядком повина винятково вона), при готуванні їжі, вона може розкласти ложки й виделки перед їжею, у можливостях дитини – погодувати деяких свійських тварин (кішку, собаку) і птахів (папужок, канарок, а в сільській місцевості – курей і курчат); дитині цілком під силу полити численні домашні рослини (нехай це не Бог звістка, яка допомога, але дитина звільнить вас зі чверть години дорогоцінного часу, так само як і заощадить частину сил).
 • І ще дитина може надати допомогу в безлічі всяких дріб’язків: підняти й викинути загублений папірець, зменшити звук радіоприймача, закрити кран, якщо капає вода.
 • Використовуйте зручний момент – інтерес.

Нагорода за працю

 • Поясніть дитині важливе життєве правило – що будь –яке задоволення треба заслужити.
 • Якщо якась людина женеться за задоволеннями, не бажаючи працювати, якщо вона прагне тільки брати, не бажаючи давати, то така людина порочна й має досить неважливі перспективи. У вас з’явиться привід поговорити з дитиною про совість. “Якщо прагнеш зі спокійною совістю (з почуттям виконаного боргу) подивитися мультик, подбай про порядок серед іграшок”.
 • Праця дитини не повинна не залишитися не заміченою з вашої сторони, а повинна бути заохоченою: похвалою, яким-небудь недорогим подарунком. Навіть якщо дитина що-небудь зробить не так.
 • А якщо вона що-небудь розіб’є, зламає, не здумайте лаяти її – адже дитина прагла допомогти.
 • Праця й результати праці повинні супроводжуватися позитивними емоціями.

Принцип поступовості у вихованні звички до праці

 • Принцип поступовості важливий і у вихованні в дитини правильного відношення до праці.
 • Якщо ваша дитина років до 16 – 17 не буде привчена до праці й виросте білоручкою й ледарем, те, як же нелегко їй доведеться в житті! І у вас нічого не вийде, якщо ви, раптом спохватившись, почнете активно привчати до праці свою десятилітню дитину.
 • Починати треба із зовсім “молодих нігтів”. Напевно, не тільки дитина дотримується певного режиму дня. У вас режим теж давно склався, і склалася черговість ваших домашніх робіт. У режимі дня дитини ви повинні виділити небагато часу для допомоги по господарству.
 • Дівчинка може допомогти вам у готуванні страв на обід, хлопчик нехай підмете в коридорі. Допомога по будинку нехай повторюється в один і то й час – ця допомога повинна стати звичкою .
 • І тільки тоді можна говорити про її стійке виховне значення.

Організація трудового виховання в сім’ї

Шановні батьки!

Залучаючи дитину до праці ви насамперед дбаєте про її успішність у дорослому житті й створюєте умови для розвитку таких важливих якостей як самостійність, упевненість у власних силах, цілеспрямованість, працелюбність, повага до праці інших.

Пам’ятайте: основні трудові вміння з різних видів праці у дитини формують педагоги дитячого закладу. Проте, щоб уміння перетворилися на сталі навички, їх конче необхідно постійно закріплювати в щоденному житті в родині.

 • Щовечора, забираючи дитину з дитячого садка, перегляньте інформацію в куточку для батьків, аби дізнатися, яке цікаве завдання ви можете виконати зі своїм малюком удома, з якою літературою бажано познайомитися та ін.
 • Розпитайте дитину про те, як минув її день у дитячому садку: чим він був заповнений, що нового вона дізналася, чого навчилася за цей день, які події (свята, розваги, екскурсії і т. д.) плануються в найближчому майбутньому.
 • Цікавтеся, чи все з того, чого навчають у дитячому садку вдається вашому малюкові. Разом обговоріть причину успіхів та можливість подолання труднощів. Спробуйте повторити з дитиною вдома те, чого їх навчили в дитячому садку.
 • Постійно демонструйте позитивне ставлення до трудової діяльності та проявів самостійності з боку дитини. Заохочуйте і схвалюйте її зусилля й досягнення.
 • Поспостерігайте за своєю дитиною і спробуйте визначити, який вид праці їй найбільше до вподоби, поділіться результатами своїх спостережень з вихователем.
 • Виберіть спеціальний день і разом із сином чи донькою придбайте матеріали для трудових справ, відповідно до інтересів дитини (набори дитячих столярних інструментів, «Юний городник», матеріали для плетіння і ін.)
 • Пам’ятайте: «чарівність» спонукають дитину до будь-якої діяльності, зокрема й трудової, навіть нецікавої, на перший погляд. «Спробуй разом зі мною…»
 • Пояснюйте значення трудових дій, які виконуєте разом з дитиною чи окремо. Мотив праці (для чого і для кого це робити) має бути зрозумілий малюкові.
 • Не забувайте ввечері розповісти синові чи донці про свій день, свою працю на роботі й удома, поділитися власними досягненнями та проблемами. У доступній формі й добираючи відповідний вікові дитини зміст, обговоріть свої проблеми, щоб вона відчула вашу повагу та партнерське ставлення.

Порадник для батьків та педагогів щодо трудового виховання дітей

 • залучати дитину до трудових справ сім’ї якомога раніше;
 • за дитиною старшого дошкільного віку закріпити постійні обов’язки, за виконання яких вона має бути відповідальною;
 • не допускати відхилень від встановлених дорослим вимог, щоб не давати дитині при­воду до ухиляння від своїх обов’язків;
 • не карати дитину працею: праця має приносити радість та задоволення;
 • учити дитину працювати, прищеплюючи Їй елементарні навички культури трудової діяльності — раціональні прийоми праці, правильне використання знарядь праці, планування та завершення трудового процесу;
 • не давати дитині непосильних доручень, але доручати роботу з достатнім наванта­женням;
 • не підганяти дитину, чекати, поки вона закінчить роботу сама;
 • завжди дякувати дитині за допомогу чи старанно виконане доручення;
 • не забувати хвалити дитину за ту роботу, яка вимагала від неї особливих зусиль.

Вам може бути цікаво...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *